Mobil

Chrome'un yeni özelliğine bayılacaksınız!

Google, Chrome için yenilik eklemeye hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de erişilebilirlik için canlı altyazı desteği Chrome'a eklendi.

Chrome'un yeni özelliğine bayılacaksınız!

Google'ın geliştirdiği dünyanın en popüler internet tarayıcısı olan Google Chrome, yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son güncelleme ile tarayıcıyı hızlandıran Google, şimdi de erişilebilirlik için düğmeye bastı ve canlı altyazı özelliğini uygulamaya ekledi.

Canlı Altyazı, işitme engelli kullanıcılar ve herhangi bir nedenle sesi yüksek sesle çalamayan kullanıcılar için önemli bir erişilebilirlik aracı olarak karşımıza çıkıyor. Google bu özelliği, kullanıcıların sesli medya oynatırken gerçek zamanlı olarak oluşturulan altyazıları Chrome'a ekleyerek büyük bir kolaylığa imza atmış oluyor.

Android'e benzer şekilde, Google Chrome'da Canlı Altyazı, cihazda otomatik olarak oluşturuluyor. Bu özellik hem hızı hem de gizliliği artırıyor. Özelliğin bir başka avantajı da Canlı Altyazı'nın yerel olarak kaydedilen ses ve video dosyalarında çevrimdışı çalışabilmesi oluyor.

Aşağıdaki videodan Chrome'un yeni özelliğinin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Google'ın yeni özelliğini, Chrome Ayarları → Gelişmiş bölümü → Erişilebilirlik bölümüne gidilerek etkinleştirebilirsiniz.. Ayrıca, tarayıcının sağ üst köşesindeki profil düğmesinin yanındaki müzik simgesine tıklayarak Canlı Altyazı'yı etkinleştirmek için bir kısayol da eklenmiş durumda..

Şu anda bu özellik yalnızca İngilizce için destekleniyor ve Windows, Mac ve Linux cihazlarda Chrome'un en son sürümünde mevcut. Google'ın dil desteği konusunda başarılı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çok yakında Türkçe dil desteğinin de bu özelliğe geleceğini düşünüyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.