Mobil

Çin hükümeti Apple yönetimine direktif verdi!

ABD ve Çin arasında yaşanan gerilim önümüzdeki günlerde Apple yönetimini zor durumda bırakacak gibi görünüyor.


Son yıllara damga vuran olaylardan birisi de ABD ve Çin arasındaki ticari gerilim oldu. Bu konuda Trump hükümeti biraz daha agresif hamleler yaptı. Özellikle Huawei üzerine oynayan ABD, Çin’de üretim yapan kendi şirketlerini de uyarmayı ihmal etmedi. Trump, her fırsatta başta Apple olmak üzere diğer ABD merkezli şirketlerin de üretimini Amerika’ya taşıması gerektiğini belirtiyor. Lakin henüz ABD’li şirketlerden bu konuda bir hamle gelmiş değil.

Çin Apple için nabız mı yokluyor?

Öte yandan Çin de ABD merkezli şirketlere aba altından sopa göstermeyi ihmal etmiyor. “Bu ülkede ticaret yapıyorsan ben ne diyorsam yapacaksın” mesajı vermeye çalışan Çin hükümeti, Apple’a Pocket Casts uygulamasını App Store’dan kaldırması direktifini verdi. Apple hükümetten gelen bu direktifi ikiletmeden yerine getirdi ve hiçbir açıklama yapmadan Pocked Casts uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Pocked Casts, bazı içerikleri telefonunuza indirerek çevrimdışı oynatma özelliği sağlayan popüler bir uygulama.

Muhtemelen Çin hükümeti burada uygulama üzerinden Apple’a mesaj da veriyor olabilir. Belki de yarın Apple’dan iOS’te ön yüklü uygulamaları kaldırmalarını da isteyebilirler. İşte o zaman Apple’ın tepkisi ne olur bilinmez. Zira Çin Apple için önemli bir Pazar. Herşeyden de öte Apple’ın üretiminin çok büyük bir bölümü Çin’de gerçekleşiyor. Dolayısıyla Cupertino merkezli şirketin süreç sonunda zarar görmesi çok da imkansız değil.

Yorumlar
Turgut
Etme bulma dünyası uzakta değil. Ülkelerin ticaret savaşları ileri boyutlara ulaştı. Buradan ağır yara alıp ayrılarak iflas eden olabilir. Bu işin sonu oraya gidiyor sanki...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.