Mobil

Çin'de dilenciler QR kodla bağış kabul ediyor

Mobil ödeme konusunda dünyada saygın bir yere sahip olan Çin'de, Apple Pay ve Android Pay sayesinde dilenciler artık QR koduyla bağış kabul ediyor.


Çin'de mobil ödeme yöntemlerinin yaygınlaşması dilencilerin QR koduyla bağış toplamasının önünü açtı. Nakitsiz ekonomi akımının hızla gelişmesi bu alanda da kendini gösterdi. İngiliz Mirror gazetesine göre geçtiğimiz yıl Çin'de gerçekleşen mobil ödemeler değeri 112 milyar doları buldu. Bu rakam ABD'nin elde ettiği gelirden 50 kat fazla.

Çin'de müşteriler nereye gitse mobil ödeme yapma olanağına sahip. Öyle ki dilenciler artık boyunlarına astıkları QR koduyla bağış kabul edebiliyorlar. WeChat ve Alipay adlı mobil uygulamalar sayesinde anlık ödeme olanağının da oluşması bu sektöre can vermiş durumda.

IBTimes gazetesinin aktardığı verilere göre, Çin'in Shandong kentindeki dilenciler bu duruma çoktan ayak uydurmuş vaziyette. Daha kolay ve daha fazla bağış fiziki bir temas olmadan toplanabiliyor.

Çinli haber sitesi China Channel ise bu konuya farklı bir açıdan bakarak, şirketler dilenciler dilenmeleri için para ödüyor. Şirketler, mobil ödeme ile alınan paralardan komisyon alıyor ve giderlerini bu şekilde dengeliyor.

China Channel'in röportaj yaptığı bir dilencinin aktardığına göre, QR kodunu okutan bir kişi 1 yuan ödüyor. WeChat ve Alipay ile yapılan ödemelerde ise uygulama bilgileri şirketin eline geçiyor. Elde edilen pek çok kullanıcının bilgileri karaborsada satılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.