Mobil

Çin'de gerçek şampiyon kim?

En çok kim sattı? Nasıl sattı?

Çin'de gerçek şampiyon kim?

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de akıllı telefon pazarı inanılmaz bir rekabete sahne oluyor. Ortalama 349 dolar seviyelerinde gerçekten muhteşem özelliklere sahip telefonları ceplerine koyan Çinliler bu noktada bizlere göre oldukça şanslılar.

 

Bugün yapılan bir habere göre Çin'de en çok satan telefonlar listesi açıklandı. Listeye baktığınızda tüm üreticilerin geçtiğimiz yıla göre ciddi bir artış yaşadığına şahit oluyoruz. Satışlarını neredeyse %50 arttıran ve dünyanın en büyük 3. üreticisi konumunda olan Huawei'yi en büyük artış noktasında Apple takip ediyor.

1454336008_ekran-alintisi.png

Apple'ın CEO'su Tim Cook'un Çin'i arka bahçesi yapmasının sebebi ve açıkçasını söylemek gerekirse meyvesini de böylece görmüş oluyoruz. Tim Cook geçtiğimiz yıl birçok defa Çin'e gitti ve dünyanın en büyük GSM Operatörü China Mobile ile oldukça samimi pozlar verdi. Anlaşılan o ki; bu da firmaya satış olarak geri döndü...

1454336236_u472p886t15d31509f104dt20140117170921.jpg

Bu listeye bakıldığında ise ortada tek bir şampiyon görüyoruz. O da Çin'in en büyük teknoloji firmalarından birisi olan BBK. Çinli BBK Holding, bünyesinde Vivo, Oppo ve OnePlus firmalarını barındırıyor. Böylece satış rakamları toplandığında BBK sadece Oppo ve Vivo'nun toplamıyla (69,9 milyon adet) bile rakiplerini geride bırakıyor. 

 

Büyük dediğimiz üreticilerden kat ve kat fazla telefon satan bu şirketlerin global pazarda daha güçlü olmalarını beklediğimiz 2016 yılında özellikle Oppo, Vivo, Xiaomi ve Huawei'nin daha agresif olacağını düşünüyoruz.

Bakalım bu süreç nasıl işleyecek...
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.