Mobil

Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo şoku!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye olan ambargo süresini bir yıl daha uzatma kararından sonra Çin de harekete geçti.

Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo şoku!

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı ile Çin merkezli teknoloji devi olan Huawei’ye uzun süredir çeşitli konularda ambargo uygulanıyor. Özellikle akıllı telefonlarında Google Servisleri kullanamayan şirket, bundan ciddi derecede zarar görüyor. Tercihen riske girmek istemeyen tüketiciler Google desteği olmayan bir Android tabanlı akıllı telefon alma fikrine pek de sıcak bakmıyor. Buna karşın kendi göbeğini kendi kesmek isteyen Huawei yetkilileri ise Huawei Mobil Servisler ile soruna çare aramaya çalışıyor.

ABD’nin bir diğer planı da Huawei’nin işlemci üreticilerinden birisi olan TSMC ile ilişkisini kesmek. Böylece Huawei, işlemci üretiminde hammadde olarak ABD menşeli ürünleri kullanan şirketler ile temasa giremeyecek.

Tüm bu ambargo sürecinin dün yani 15 Mayıs günü sona ereceği düşünülüyordu ancak ABD Başkanı Donald Trump, şirkete uygulanan ambargonun süresini bir yıl daha uzattığını duyurdu. Bu duruma daha fazla sessiz kalmak istemeyen Çin hükümeti ise içlerinde Apple’ın da olduğu birkaç ABD tabanlı şirkete ambargo uygulama kararı aldı. Böylece ABD’ye cevap vermek isteyen ve bir nevi intikam almak isteyen Çin, karşı tarafın kararlarında caydırıcı olmaya da çalışacak.

Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo şoku! - Resim : 1

Çin’den Apple’a ambargo! Ortalık fena karışacak!

Buna göre Çin yakın bir zaman içerisinde ABD tabanlı olduğunu bildiğimiz Apple, Cisco, Qualcomm gibi şirketlere ambargo uygulayacak. Bu ambargonun uygulanma yöntemi ise aynı ABD’de olduğu gibi bu şirketleri güvenilmez listesine alarak olacak. Ayrıca hükümetin Boeing’den de uçak alımını durduracağı konuşulanlar arasında.

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz yılki cirosunun %14’lük kısmını Çin pazarından sağlamıştı. Uygulanması muhtemel herhangi bir ambargonun bahsi geçen teknoloji devine büyük zararlar vereceği de kuşkusuz. Böylece Çin, Huawei’nin rövanşını ABD’den alabilir. Ancak böyle bir savaşın kazananının olamayacağını da net bir şekilde söyleyebiliriz.

Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo şoku! - Resim : 2

Yorumlar
Fatma
Elma severim ama Apple kanım ısınmadı yaşasın huwai❤️❤️❤️❤️🇹🇷🇹🇷
Cevapla
Fatma
Huwai kullanıyorum tramp karşı çıkıyor çıksın her zaman huwai 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Cevapla
Hkn
Huwai değil huawei
Mehmet
U serisinde tanıştım huawei ile. O zamanlar hiçkimse bilmiyordu huaweiyi. Sonra P6 ile kendini tanıttı, aldım, P8, P10, Mate 10 Pro ve şimdi P30 pro. Hepsinde de aynı zamanda iphoneu olanlar kıskanıyorlardı, iphoneda bu yok şu yok deyip durdular. Fotoğraf kalitesi ve pil konusunda iphoneları hep solladı hala da solluyor. İphonecular benden fotoğraf istediler seninki daha güzel çekiyor diye. Parlaklığı en kısığa getirip şarjı yetirmeye çalışa çalışa kambur oldular telefona eğilmekten, göremiyorlar ki rahatça ekranı :) Huawei hep telefonlarının yanında hediye verdi, hediyeleri satıp telefon parasından da kar ettim ama bi iphonecu, ekstra adaptör için yine bi ton para baydı applea :) Demek bu kadar yolunacak kaz var ki yoluyor apple milleti. Hava atmak için paralarıyla rezil oluyorlar...
Cevapla
Mutlu
Çin haklı ABD gücü yetmezse askeri oda yetmezse ekonomik siyasi her türlü saldırıyor neden ABD zengin olsun dünyanın gerisi ne olursa olsun
Cevapla
Hasan turan
Huawei ile iphone kıyaslanamaz.
Cevapla
Ali
Neden kıyaslanamaz ? Sen kıyaslamaya nereden bakıyorsun da böyle salakça bir yorum yapıyorsun zeka yoksunu ? Bu gün Iphone dediğiniz telefonun maddi anlamda insanları sömürmekten başka ne yaptığı var ? bu gün baktığında Android te yapılan bir çok şeyin ıos da yapılamamasını neden kıyaslamıyorsun embesil.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.