Çin’in yeni süper starı Honor olacak gibi duruyor!

Huawei’in yokluğunu gayet iyi bir şekilde dolduran Honor, elde ettiği başarılarla bundan çok daha fazlasını yapacak gibi görünüyor.

Çin’in yeni süper starı Honor olacak gibi duruyor!

Küresel akıllı telefon pazarı gerileme evresinde bulunuyor. Her bir orijinal ekipman üreticisi (OEM), neredeyse negatif bir büyüme gösterirken, bu durumdan ayrı kalan tek isim Honor oldu. Huawei'nin çatı şirketiyle yollarını ayırdığından beri Honor, Çin dışındaki pazarlardaki etkinliğini yavaş yavaş arttırdı. Counterpoint Research, markanın elde ettiği başarıları bir raporla duyurdu.

Bu yazı, Honor'un ana uluslararası pazarlarını ve ürün yelpazesini incelemektedir. İşte önemli bazı noktalar:

Counterpoint'e göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde Honor, Çin dışındaki pazarlarda büyüme kaydeden HMD Global dışındaki tek büyük marka oldu. Şirket, geçen yılın aynı çeyreğiyle kıyaslandığında dört kat büyüme gösterdi. Diğer Çinli markaların çift haneli düşüş yaşadığı bir dönemde, Honor'un pazar payı artış gösterdi. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (MEA) ve Latin Amerika (LATAM) şirketin ana küresel pazarları oldu.

Çin’in yeni süper starı Honor olacak gibi duruyor!

Avrupa'daki marka, beş kat büyüme yaşayarak, Three, Orange, SFR ve Wind Tre gibi büyük perakendecilerle ve operatörlerle işbirliği yaparak başarı elde etti. Honor, premium segmente yönelik Magic serisi, orta segmente yönelik Number serisi ve bütçe dostu X serisi olmak üzere üç farklı akıllı telefon serisi ile pazar varlığını artırmayı başardı.

Honor, Latin Amerika'da inanılmaz bir şekilde sekiz kat büyüdü. Zaten Kolombiya ve Peru'da en çok tercih edilen beş markadan biri olmuştu. Ayrıca Panama ve Guatemala'da da büyümeye başladı. Orta Doğu ve Afrika'da ise marka altı kat büyüme gösterdi. Orta Doğu, büyüme açısından önemli bölgelerden biriydi. Honor, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Irak'ta en çok tercih edilen beş marka arasında bulunuyor.

Honor'un satışlarının çoğu X serisinden kaynaklanıyor olsa da, pahalı ve katlanabilir telefonlarla premium portföyünü genişletme yoluna gitti. Counterpoint Research'in Honor'un geleceği hakkında neler söylediğini ilerleyen zamanda duyacağız.