Mobil

Ünlü marka da Türkiye'de cep telefonu üretecek!

Dünyanın büyük cep telefonu üreticileri Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyor. Xiaomi, Oppo, Samsung ve Vivo'dan sonra TCL de Türkiye'de üretim yapacağını duyurdu.

Ünlü marka da Türkiye'de cep telefonu üretecek!

Dünya son yıllarda ABD ve Çin arasındaki çekişmeye sahne oluyor. Küresel hakimiyeti elde edebilmek için çarpışan bu iki süper gücün yöntemleri de birbirinden farklı. Ülke içerisindeki hukuk sisteminin ve adaletin tartışmasız üstünlüğü ile tanınan ABD, ülke dışı politikalarında ise tam tersi şekilde askeri üstünlüğünü kullanarak istediklerini elde etme yanlısı.

Çin dünyaya yayılıyor

Çin ise tam tersi bir politika izliyor. Halen komünist tek parti yönetiminde ve hukuk sisteminin batılı ülkeler kadar adaletli olmadığı Çin, ülke dışında ise ekonomik üstünlüğünü kullanarak görünüşe göre işe yarar bir politika izliyor. Dünya'nın ABD hegemonyasına girmemiş olan her tarafına büyük yatırımlar yaparak ülkeler ile ekonomiye dayalı çok iyi ilişkiler kuruyor. Afrika'ya da milyarlarca dolar yatırım yapmış olan Çin, İpekyolu'nu yeniden canlandırma projesi olan OBOR (One Belt, One Road - Kuşak Yol Projesi) ile Çin'den Avrupa'ya kadar olan ülkelere büyük yatırımlar yapıyor.


TCL 20 SE

Uzakdoğulu büyük üreticiler Türkiye'ye fabrika açıyor

Bu kapsamda Kuşak ülkeleri içerisinde kilit rol oynayan Türkiye de yatırımlardan payını alıyor. Özellikle Çinli cep telefonu üreticileri tek tek Türkiye'ye fabrika açacağını açıklıyorlar. Xiaomi, Oppo, Vivo ve Realme Türkiye'de cep telefonu üretim fabrikalarını açacaklar. Xiaomi ayrıca televizyon üretimine de girecek ve 2022 yılında Türkiye televizyon pazarının %25'ini ele geçirmek gibi bir planı da var. Buna göre Xiaomi'nin fiyat/performans televizyonları piyasaya sürmesi gerekiyor ki bu durumda 2022 yılının kampanyalı bir Xiaomi televizyon almak için doğru zaman olacağı çıkarımı yapılabilir. Ayrıca Güney Koreli Samsung da Türkiye'de cep telefonu üretimine başlayacağını açıkladı.

TCL firması da fabrika açmaya hazırlanıyor

Şimdi bu firmalara yeni bir Çinli firma da katılıyor; TCL. Son yıllara kadar pek adı duyulmamış olsa da aslında TCL dünyanın en büyük ekran üreticilerinden. 2013'te dünyanın en büyük üçüncü televizyon üreticisi konumuna yükselen TCL aynı zamanda da yeni bir teknoloji olan katlanabilir ekranlar konusunda en tecrübeli firmalar arasında yer alıyor. Aslında cep telefonu üretimi için Fransız Alcatel firması ile anlaşan TCL daha sonradan Alcatel'in cep telefonu üretim bölümünü tamamen kendi bünyesine kattı.

Üretim Arçelik ile ortak yapılacak

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve televizyonları bulunan TCL artık cep telefonu üretimini de Türkiye'de gerçekleştirecek. Bunun için Arçelik ile bir ortaklık yapan firma aynı zamanda Türkiye'nin en büyük beyaz eşya ve ev elektroniği üreticilerinden olan Arçelik'in de dolaylı yoldan cep telefonu pazarına giriş yapmasına vesile olmuş olacak.

İlk yerli TCL telefon 2 Haziran'da ortaya çıkacak

TCL tarafından ilk yerli telefonun 2 Haziran'da tanıtımının yapılacağı ve Arçelik ile ortak üretim sürecinde üretileceği açıklandı. Telefon hakkında bir bilgi olmasa da giriş seviyesi bir cihaz olabileceği düşünülüyor. Kısa süre önce TCL 20 serisini tanıtan firma yerli üretim için serinin giriş telefonu TCL 20 SE veya bir üstü olan TCL 20L'yi tercih edebilir.

İlerleyen dönemde TCL'nin asıl profesyonellik alanı olan televizyon üretimi için de tıpkı Xiaomi gibi Türkiye'yi tercih ettiğini de duyabiliriz. Siz ne dersiniz? Türkiye'nin cep telefonu üretim üssü olmasından memnun musunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Ramazan ertaş
Bu fabrika Trabzon da üretim yapmasını istiyorum inşallah böyle güzel yatırımlar ülkemizde çok olur ekonomi canlanır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.