Çinli üretici popüler modeli için Android 14 güncellemesini kullanıma sundu

Motorola'nın Edge 30 Ultra modeli için beklenen Android 14 güncellemesi, kullanıcılar için yayınlandı.

Çinli üretici popüler modeli için Android 14 güncellemesini kullanıma sundu

Motorola'nın Edge 30 Ultra modeli için Android 14 güncellemesi nihayet kullanıcılarla buluştu. Bu güncelleme, cihaz için sunulan ikinci büyük işletim sistemi güncellemesi olarak öne çıkıyor ve firmware sürümü U1SQS34.52-21-1-7 ile birlikte geliyor. Güncelleme dosyasının boyutu ise 1,49 GB. Motorola, cihazın piyasaya sürülmesiyle birlikte üç ana işletim sistemi güncellemesi alacağını vaat etmişti; dolayısıyla Android 15 güncellemesi de gelecekte kullanıcılarla buluşacak.

Android 14'ün getirdiği yenilikler arasında, kullanıcıların medya kütüphanelerinin tamamına değil, belirli fotoğraf veya videolara erişim izni verilmesini sağlayan seçici medya paylaşımı bulunuyor. Uygulamaların üçüncü taraflarla konum verilerini paylaşma durumlarını daha şeffaf hale getiren ve ilgili politika değişiklikleri konusunda uyarılar sunan güncellemeler de dikkat çekiyor.

Çinli üretici popüler modeli için Android 14 güncellemesini kullanıma sundu

Ayrıca, kullanıcıların yanında hareket eden bilinmeyen Bluetooth izleyicileri tespit ettiğinde onları uyaran bildirimler de güncellemeyle birlikte geliyor. Sağlık verilerini merkezi bir platformda saklamayı ve bu verilerin fitness uygulamalarıyla paylaşımını kullanıcıların kontrolüne bırakan Sağlık Bağlantısı entegrasyonu da yeni özellikler arasında. Ayrıca, rahatsız etmeme modlarına saygı göstererek, gelen uyarılar için kamera ışığı, ekran ışığı veya her ikisinin kullanıldığı özelleştirilebilir ayarlar sunan flaş bildirimler de kullanıma sunuldu.

Öte yandan, Motorola son zamanlarda Hindistan pazarı için Edge 50 Pro modelini ve global pazarda Edge 50 Ultra modelini tanıttı. Edge 50 Pro, Hindistan'ın orta segment pazarında Vivo V30 gibi rakiplerle rekabet ederken, Edge 50 Ultra'nın yakın zamanda Hindistan'da piyasaya sürülmesi bekleniyor.