Mobil

DigiTimes: Snapdragon 810'daki aşırı ısınma Samsung'u Exynos işlemcilere yöneltiyor

Snapdragon 810'a ilişkin aşırı ısınma sorunu devam mı ediyor?


Samsung muhtemelen mart ayında düzenlenecek Dünya Mobil Kogresi’nde merakla beklenen yeni nesil akıllı telefonu Galaxy S6’yı resmiyete kavuşturacak. Telefonun donanım bileşenlerinden tutun da, tasarımı ve kullanılacak arayüze kadar birçok özelliği büyük merak uyandırıyor.

Güney Koreli üreticinin Galaxy S6’da kullanacağı iki işlemci bulunuyor. Bunlardan biri kısa süre önce LG G Flex 2 ile mobil dünyasına adım atan Snapdragon 810; bir diğeri ise Samsung’un kendi geliştirdiği Exynos 7250.

Galaxy S5’i tek bir işlemciyle dünya piyasalarına sunan Samsung, Galaxy S6’da görünüşe bakılırsa işlemcileri farklı iki telefon karşımıza çıkaracak. Özellikle ülkemiz kullanıcıları Qualcomm işlemcili telefonların Türkiye'ye gelmemesi noktasında fazlasıyla dertli. Ancak söz konusu Snapdragon 810 olduğunda belki fikirler değişebilir, zira Snapdragon 810 bir kez daha aşırı ısınma sorunuyla gündeme geldi.

Endüstrinin saygın kuruluşlarından DigiTimes tarafından yayımlanan rapora göre Samsung, Snapdragon 810'da meydana gelen aşırı ısınmaya bağlı olarak Galaxy S6’nın ilk seri üretiminde %80-90 oranında Exynos 7250’ye yönelecek. Samsung’un ilk kez Galaxy S6’da kullanılacak 64-bit mimarili ve 14nm üretim sürecine sahip işlemcinin detaylarını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Galaxy S6’nın %10-20 diliminde ise Snapdragon 810 kullanılacak.

20nm fabrikasyon sürecine sahip Snapdragon 810’da yaşanan ısınma sorununu hatırlayacak olursak; işlemci belli bir voltaja ulaştığında aşırı ısınabiliyor. Isınma işlemcinin performansını belirleyen Cortex-57 çekirdeklerde gerçekleşiyor. Aşırı ısınmaya bağlı olarak da işlemcide ciddi bir performans düşüklüğü yaşanıyor. Gelen haberlere göre Adreno 430 GPU’sunda sürücü hataları da tespit ediliyor.

Mobil dünyasının lider yongaseti üretici konumunda bulunan Qualcomm’un Snapdragon 810 ile başı ağrıyacak mı bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Ne dersiniz dünya devi üreticiler Nvidia, MediaTek gibi alternatifleri gündemlerine almaya başladılar mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.