Mobil

Dokunmatik ekran patentini Apple kaptı

Dokunmatik ekran patentini 2007 yılından beri bekleyen Apple, sonunda patentini aldı


Dokunmatik ekran patentini 2007 yılından beri bekleyen Apple, sonunda patentini aldı. Rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlayan Apple'in bunu nasıl kullanacağı ise merak konusu.

Son yıllarda patent savaşlarının artışı devam ederken Apple bu konuda eline güçlü bir patent aldı. Bununla birlikte dokunmatik ekran konusunda yeni davalar açma hazırlığında. İlk akla gelen firmalar ise halen davalı olduğu Samsung ve HTC firmaları. Patent kapsamı cihazların kullanımındaki parmak hareketleri ve uygulama içeriğini kapsamakta. Bunun içine de kapasitif ekran kullanan bütün üreticiler giriyor.

1308828614_patent-apple.gif

Patent kapsamında bundan böyle hiçbir firma Apple iOS ve benzeri cihazlar üretemeyecek , kullanamayacak. Aksi bir durum oluşursa Apple ile karşı karşıya gelmiş olacak. Böylelikle bunları kullanan firmalara Apple rekor düzeyde tazminat davaları açabilecek. Son gelişmeyle birlikte davaların daha da artacağı konusuna kesin gözle bakılıyor.  
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.