Mobil

Dünya devi Vivo, Türkiye’de büyük hayal kırıklığı yaşattı!

Günlerdir Türkiye pazarına gireceği söylenen Vivo gerçekten de Türkiye pazarına adım attı. Lakin büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Vivo sonunda Türkiye pazarına girdi. Son dönemde iç pazarda kan kaybeden Çinli üretici Xiaomi’nin de gerisine düşmüştü. Geçtiğimiz yıla kadar dünyanın en fazla akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiren 5 isminden biri olan Vivo, Xiaomi’nin yaptığı sıçrama sonrası 6. sıraya gerilemiş ve ilk 5 içerisindeki yerini kaybetmişti.

Dünya devi Vivo, Türkiye’de büyük hayal kırıklığı yaşattı!

Global pazarda ilk 5 dışarısında kalan Çinli üretici yeni pazarlara açılarak müşteri kitlesini daha da genişletmenin planlarını yapıyor. Bu bağlamdaki ilk duraklardan birisi de Türkiye oldu. Hali hazırda Türkiye’de Çin’in en büyük akıllı telefon üreticileri zaten yer alıyordu. Vivo’nun da gelmesiyle kadro tamamlanmış oldu.

Buraya kadar hiçbir sorun yok. Vivo’nun ülkemizde boy gösterecek olması pazardaki rekabet ve fiyatlar açısından önemli. Lakin Çinli üretici Türkiye pazarında sadece 1 model satışa sundu. Vivo X50 Lite.

Bu cihaz için belirlenen etiket ise yaklaşık olarak 3600TL. İşte asıl sıkıntının yaşandığı nokta da burası. Türkiye pazarında mevcut özelliklere sahip daha ucuza satılan pek çok model varken kimse pazara yeni girmiş bir markaya 3600 TL vermek istemeyecektir.

Daha servis ağı bile doğru düzgün oturmamış olan Vivo’nun orta segment modelini alana kadar onlarca seçenek mevcut diyebiliriz. Şahsen bu telefona 3600 TL verene kadar Samsung’un A51 ya da M31 modelini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ya da Xiaomi’nin Redmi Note 9 serisine göz atabilirsiniz. En azından bu markaların çok daha oturmuş servis ağları bulunuyor. Elbette yine de tercih sizlerin.

Yorumlar
Serdar
Daha uygun bir fiyat olabilirdi ben şahsen telefonu bekliyordum daha iyi fiyat olursa alabiliriz
Cevapla
bülent
yerli milli lik hikayeleri anlatan efelere duyurulur,yerli denilen arabanın yüzde 60 ı italyan!!
Cevapla
Ferhat
Yani bu haberin altına bu yorumu yazman zaten zihniyetini belli ediyor. yazıklar olsun.
guneyin
üretildiğinde sen almazsın olur biter, dert etmene gerek yok.
bülent
markalar bizim ülke insanını yolunacak kaz gibi görüyorlar..neden??..çünkü biliyorlar ki kıçlarına don almazlar ama 8 bin e telefon alırlar!..işte bu yüzden!!
Cevapla
Technology
Ben bu fiyata gider samsung alırım daha iyi
Cevapla
bülent
aynen ben de o yüzden m31 aldım..6-128 amoled çatır çatır telefon.
Kutan
Devam edeyim; Yerli ve Milli olarak bu ülkede bunun yapmaya çalışan tek kurum vardı. ASELSAN. O da diğer olaylarda da olduğu gibi her lafı yerli ve milli diyenler tarafından yok edildi. Her şeyi parayla elde etmenin adı "YERLİ ve MİLLİ" oldu.
Cevapla
Kutan
Enişte "Bilmeden yazmayın ya" derken haklısın. Nerede üretildiği değil nasıl üretildiği daha önemli İphone kendi teknolojisini ve tasarımını yapıyor ve böyle olacak diyor. Sıkı bir sözleşme yapıyor. Biz ise zaten var olan ürünlerin üstüne parasını verip markamızı bastırıyoruz. Eğer halin vaktin yerindeyse sen de Çin'e gidip "ENİŞTE" diye markasını bastırıp istediğin ürünü Türkiye'de satabilirsin.
Enişte
Niye ı phone amerikada mı üreyiliyo. Bilmeden yazmayın ya. Markanın bir merkezi vardır. Farklı ülkelerde üretilebilir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.