Mobil

Dünya Kadınlar Günü, Snapchat'e pahalıya patladı!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Snapchat'in kullanıma sunduğu fotoğraf filtreleri, firmaya pahalıya patladı. Peki, Snapchat bu filtrelerden dolayı neden tepki aldı.

Dünya Kadınlar Günü, Snapchat'e pahalıya patladı!

Snapchat, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için platformuna yeni yüz filtreleri eklemişti. Bu tür özel gün ve etkinlikler için filtre geliştiren ve kullanıcılarının beğenisi toplayan Snapchat, bu sefer fena çakaldı. Dünya Kadınlar Günü için geliştirilen filtreler arasında Frida Kahlo, Rosa Parks ve Marie Curie yer alıyordu. Topluma mal olmuş bu sanatkar ve bilim kadınlarının filtrelerinde yapılan büyük bir hata sosyal medyada ortaya çıktı ve tepkiler çığ gibi büyüdü.

Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun esmer tenini tüm tenlerde beyaz olarak sunan Snapchat ilk golü burada yedi. Nobel Ödülü bilim kadını Marie Curie'nin filtresinde ise deney tüpleri ekrana ekleniyor ve Marie Curie'nin oldukça makyaj yapılmış bir hali ortaya çıkıyordu. Siyahi aktivist Rosa Parks ise yine ilginç bir şekilde her tende bembeyaz olarak sunuluyordu.

1489060388_snapchat.jpg

Üç kadını da istemeden de olsa madara eden Snapchat, Twitter üzerinden kullanıcıların olumsuz eleştirilene maruz kaldı. Bu eleştirilerden sonra Snapchat filtreleri platformundan kaldırma kararı aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.