Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan biri yüklüyse hemen silin! - Page 1

Teknolojinin gelişmesi insanların günlük refah seviyesini fazlasıyla arttırdığı bilinen bir gerçek. Artık oturduğumuz yerden internet sitelerini gezebiliyor, evlerimiz için mobilya bakabiliyor veya satın almak istediğimiz kıyafetler için siparişlerimizi internet üzerinden verebiliyoruz. Hatta pandemi döneminin en önemli artılarından biri olarak gelişen eve sipariş sistemleri sayesinde, yerimizden kalkmadan akşam yemeğini sipariş edebiliyor ve dakikalar içerisinde kendimizi sofra başında bulabiliyoruz.

Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan biri yüklüyse hemen silin! - Page 2

Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatlarımıza yalnızca güzel yeniliklerin girdiğini söylemek maalesef mümkün değil. Kötü niyetli insanlar tarafından geliştirilen zararlı yazılımlar, insanların internet kullanım deneyimlerini en kötü etkileyen şey. Özellikle kredi kartı bilgilerinin çalınması, banka hesaplarına ulaşılabilmesi bir internet kullanıcısının başına gelebilecek en kötü senaryo.

Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan biri yüklüyse hemen silin! - Page 3

Genelde bu tarz kötü durumlarla karşı karşıya kalınmaması için verilen en önemli öneri, Google Play ve Apple App Store gibi resmi uygulama mağazalarının dışındaki kaynaklardan uygulama yüklememektir. Ancak Tayland Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma, bu iki mağazada da kullanıcıların kimlik ve banka bilgilerini çalan uygulamaların olduğunu ortaya çıkarttı.

Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan biri yüklüyse hemen silin! - Page 4

Bakanlık tarafından yayınlanan ve 203 uygulamadan oluşan listeye baktığımız zaman, bu listenin çoğunluğunu kamera ve fotoğraf uygulamalarının oluşturduğu görülüyor. Sizler de bu listeyi kontrol ederek eğer söz konusu uygulamalardan birisi telefonunuzda yüklüyse derhal o uygulamayı silmeniz ve banka hesaplarınızla kredi kartı bilgilerinizi kontrol etmenizde fayda var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.