En büyük rakibi Apple'a hodri meydan dedi, fiyat düşürmek zorunda kalacaklar

Bu, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) sonrası bir dünya ve Spotify, bunun iOS uygulaması için ne anlama geldiğini test etmeye devam ediyor.

En büyük rakibi Apple'a hodri meydan dedi, fiyat düşürmek zorunda kalacaklar

Müzik yayıncısı, Apple'ın onayına, Spotify'ın Avrupa'daki uygulamasında "temel fiyatlandırma ve web sitesi bilgilerini" ve "Avrupa Komisyonu'nun müzik akışı davasındaki kararında belirtilen minimum bilgileri" göstermesine olanak tanıyacak bir güncelleme sunduğunu duyurdu. Birkaç saat içinde Apple güncellemeyi reddetti.

X'te paylaşılan haberde, Spotify'ın halkla ilişkilerden sorumlu başkanı Dustee Jenkins şunu belirtti: "Apple, geliştiricilerden tüketicilerle uygulama içi bağlantılar aracılığıyla iletişim kurmalarını talep ederek Avrupa yasalarını çiğnemeye devam ediyor. Tüketicilerin gerçek, olumlu faydaları görebilmesi için Komisyon kararını uygulamalıdır.”

En büyük rakibi Apple'a hodri meydan dedi, fiyat düşürmek zorunda kalacaklar

Spotify'ın hamlesini takip eden saatlerde Apple, güncellemeyi reddetmek için hızla harekete geçti.

Spotify bu gelişmeden memnun değil. Şirketin bir sözcüsü şunları söyledi: "Apple, Apple'a yeni bir vergi ödemediğimiz sürece fiyatlarımız hakkında müşterilerimizle iletişim kurmaya çalıştığı için güncellememizi reddederek bir kez daha Avrupa Komisyonu'nun kararına karşı çıktı." Apple'ın "tüketicileri ve geliştiricileri umursamamasının yalnızca yasaları küçümsemesiyle eşleştiğini" de eklediler.

Apple ve Spotify, iOS uygulamasıyla yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda sürekli olarak tartışıyor. DMA'nın yürürlüğe girmesinin ardından Spotify, kullanıcıların doğrudan uygulamadan plan satın almasına olanak tanıyan bir güncellemeyi Apple'a sundu ancak Apple bunu reddetti. Apple, Avrupa Birliği'nin alternatif müzik uygulamalarını "engellediği" gerekçesiyle yaklaşık 2 milyar dolar ceza vermesine rağmen bunu yaptı. AB aynı zamanda Apple, Meta ve Google'ı kendi tercihleri ve geliştiricilerden ek ücret almaları konusunda da araştırıyor.