Bilindiği gibi akıllı telefon denildiğinde aklımıza birçok marka ve model geliyor. Elbette ihtiyaçlar dahilinde tercih edilen akıllı telefonlar, ülkeden ülkeye ve kullanıcıların bütçelerine göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısı ile ülkemizde de oldukça popüler olan iPhone ve Samsung modelleri yer alırken diğer yanda birçok markaya ait iyi performans sunan bütçe dostu Android işletim sistemine sahip telefonlar mevcut. Hal böyle olunca, listede oldukça ilginç modellerin yer aldığını da görüyoruz. Ayrıca listede olan telefonların neredeyse tamamının Koronavirüs'ün ortaya çıktığı Çin'de üretilmesinin ise ilgi çeken bir başka detay olduğunu belirtelim.


Pazar araştırma kuruluşu Omdia’nın açıkladığı “Akıllı Telefon Pazarı Raporu”nun 2019 yılı sonuçları açıklandı! Böylelikle en çok hangi telefon satıldı? Sorusunun cevabı da ortaya çıkmış oldu. Rapora göre sıralamanın lideri Apple'ın geçtiğimiz yıl en çok beğenilen akıllı telefon modeli olan iPhone XR oldu. Apple geçtiğimiz yıl toplamda 46.3 milyon adet iPhone XR satışı gerçekleştirdi. Model 2018 yılında 23.1 milyon satış gerçekleştirmişti. Listeye baktığımızda hem Apple hem de Samsung’un 2019’da en popüler 10 akıllı telefondan 9’unun üreticisi olduğunu görmekteyiz. 2. sırada ise geçtiğimiz yılın eylül ayında kullanıcıyla buluşan ailenin uygun fiyatlısı iPhone 11 modelinin takip ettiğini görmekteyiz. Üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada ise tahmin edeceğiniz gibi ve Avrupa’nın da bir süredir lider markaları arasında yer almakta olan Samsung'un takip ettiğini görmekteyiz. Sıralamanın devamında hangi akıllı telefon modellerinin yer aldığına ise gelin hep birlikte göz atalım.


İşte 2019 yılının en çok satılan telefon modelleri;

Model: iPhone XR


Marka: Apple


Satış Adedi: 46.3 milyon

Model: iPhone 11


Marka: Apple


Satış Adedi: 37.3 milyon

Model: Galaxy A10


Marka: Samsung


Satış Adedi: 30.3 milyon

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.