Mobil

En çok hangisi sattı? Android mi iOS mu?

2012 yılında hangi işletim sistemi ne kadar sattı? Haberimizde!

En çok hangisi sattı? Android mi iOS mu?

Akıllı telefon piyasasında cihazların tasarımından çok mobil işletim sistemleri daha çok ön planda oluyor. Bu alanda yaşanan rekabet son zamanlarda oldukça kızıştı. Yaşanan bu rekabette Apple ve Google yalnız kalmış gibi görünüyor.

Strategy Analytics araştırma şirketinin yeni yayınladığı verilerine göre, 2012'nin son çeyreği itibariyle satılan akıllı telefonların yüzde 92'sinde Google Android ve Apple iOS işletim sistemleri kullanılmış. İki marka arasındaki süren yarışta ise Android'in üstünlüğü devam ediyor.

1359531227_130129strategy.jpg

2011'in son çeyreğinde yüzde 51 olan payını bir yıl içinde yüzde 70'e çıkaran Android, küresel akıllı telefon piyasasındaki liderliğini güçlendirdi. iOS, geçtiğimiz ay itibariyle piyasanın yüzde 22'sine sahip olurken, Windows Phone 8, BlackBerry, Symbian gibi diğer işletim sistemleri yüzde 7.9'da kaldı.

Strategy Analytics şirketinin analisti Scott Bicheno yaptığı açıklamasında, "Küresel akıllı telefon piyasası, Apple'ın seçkin modelleri ve Android kullanan çok sayıdaki telefon arasında tercih yapan tüketiciler tarafından iki kutuplu bir hale geldi" dedi.

Aynı verilere göre, 2012'in dördüncü çeyreğinde Android tabanlı telefonlar 152.1 milyona nakliyatı yapıldı. Bu rakam, önceki yıl aynı dönemde 80.6 milyon olarak gerçekleşti. 2012 süresince nakliyatı yapılan Android telefonların sayısı ise yaklaşık 500 milyon olarak belirtildi.

Apple iOS mobil işletim sistemi ile son bir yıl içinde yüzde 29'luk artış sağladı ve 2012'nin dördüncü çeyreğinde 47.8, tüm yıl boyunca ise 136 milyon iPhone nakliyatı yaptı.

Dünya çapında telefon piyasası, öncü ve yeni markaların büyümesiyle rakamlarını iyice artırdı. 2011'nin son çeyreğinde 157 milyon olan akıllı telefon nakliyatı, 2012'nin aynı döneminde 217 milyona yükseldi. Toplam akıllı telefon nakliyatı 2011'de 490.5 milyon iken, geçtiğimiz yıl 700 milyona ulaştı.

Yorumlar
Misafir
Android her zaman bir numara. Bu bilinen bir gerçek. açık kaynak kodlu olması kullanıcıya telefonunu kendi zevkine göre istediği gibi dizayn etme şansı veriyor ve bazı geliştirici gruplar sayesinde üreticiye bağımlı olmaktan kurtarıyor. zaten özellik yönünden androidin eline şu an piyasada olan hiçbir işletim sistemi eline su dökemez. akıllı olanlar her zaman android kullanır, bu yüzden android her geçen gün Dünya genelinde oranını yükseltmektedir.
Cevapla
Misafir
O iphone alamayanlar diyen arkadaşım bi androidli telefon alıp kullanmışmı acaba.
Cevapla
misafir
ben hem note 2 hem iphone 5 kullaniyorum ikisininde iyi ve kotu yonleri var
Cevapla
Mehtap
Burada Apple'i destekleyenlerin yüzde 90'i saticilar, eh adamlar biliyor tabi Apple daha pahali ve daha cok gelir elde edilebilecegini. Uyan ey millet, Apple mapel kalmadi, hikaye oldu hatta cürüdü gitti o elma. Bosuna onca para vermeyin disi güzel gözüken ici tam bir rezalet olan monoton iPhone'a! Sevgiler
Cevapla
Misafir
Önce bi iphone 4 aldım. Başka cihaz kullanamam çok basitler diyodum ki bi htc geçti elime, iphone halt etmiş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.