En güzel kim arıyor uygulamaları! - Page 1

Gecenin bir vakti çalan bir telefon ve internet servisinizi ‘cazip’ bir teklifle değiştirmenizi isteyen bir müşteri temsilcisi. Ya da günde 5 kez arayarak size bireysel emeklilik satmaya çalışan bir şirket. Bazıları izinli bazıları ise haberiniz olmadan telefon numaralarını elde eden bu şirketler çoğu zaman rahatsızlık veriyorla

En güzel kim arıyor uygulamaları! - Page 2

Son dönemde bu tip gereksiz aramalardan sıkılanların imdadına cep telefonlarına yüklenebilen çağrı tanıma ya da kim arıyor uygulamaları yetişiyor. Bu sayede arayan bir numara telefon defterinde kayıtlı olmasa bile eğer uygulamanın veri tabanında kayıtlı ise ekranda bilgi veriliyor. Ayrıca birçok uygulama numara engelleme özelliğini de sahip. Bu özellik yardımı ile bir kere numarasını engellediğiniz bir kişi sizi arasa bile ulaşamıyor. Uygulamaların kendi veri tabanında bulunan bir numarayı gösterebilmesi için internet bağlantısının olması gerekiyor. Ayrıca bu numaranın o veri tabanına kayıt edilmiş olması da gerekiyor. Kullanıcıların yardımı ile gelişen bu veri tabanları her uygulamada farklı olabiliyor. Bir numara spam olarak işaretlenmişse bunu kaç kişinin spam olarak işaretlediği ekranda görülebiliyor.

En güzel kim arıyor uygulamaları! - Page 3

Hepsinin ayrı veri tabanı var
İzinsiz aramalar yüzünden giderek popüler olan bu uygulamaların veri tabanı kullanıcı katkılarıyla her geçen gün gelişiyor. Ayrıca sadece kurumsal değil kişisel telefonlar da bu veri tabanında saklanabiliyor. Bu sayede sizi arayan numarayı sizi çaldırırken kime ait olduğunu görebiliyorsunuz. Ağırlıklı olarak Android ve iOS uyumlu olan uygulamaların büyük bir çoğunluğu ücretsiz. Ancak belli özellikleri ücretli paketle sunan uygulamalar da var. Bu uygulamaların önemli ve işe yarayan bir özelliği ise oluşturulan kara listenin kayıt olunduğu takdirde başka telefonlara da taşınabilmesi. Bu sayede telefon ya da işletim sistemi değiştirildiğinde liste aynen korunuyor. Uygulamaların bazıları sosyal ağlardaki kişi listelerini de tarayarak telefon numaraları kendi veri tabanlarına kayıtlı ise gösterebiliyor.
İşte banka ve sigortacılık gibi sektörlerin sevmediği, kullanıcıların can simidi olan çağrıların kime ait olduğunu gösteren, aynı zamanda numara engelleme özelliği sunan uygulamalar:

En güzel kim arıyor uygulamaları! - Page 4

TrueCaller
Türkiye’deki kullanıcılar arasında en popüler olan çağrı engelleme uygulamalarından biri. Uygulamaların internet sitesindeki bilgilere göre dünya çapında 1.5 milyar numarayı sorgulayabiliyorsunuz. Ücretsiz bir uygulama olan TrueCaller’ın numara engelleme özelliği de bulunuyor. iOS, Android, Windows Phone ve BlackBerry sürümü bulunuyor. Uygulamanın bazı ek özellikleri bulunan Premium sürümü de satın alınabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.