Mobil

En iyi Android arayüzü hangi markaya ait?

6 popüler Android arayüzünün değerlendirmesini yaptık.

En iyi Android arayüzü hangi markaya ait?

Kullanıcı arayüzü (veya kısara arayüz), cihazların işletim sistemini kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiren bir yazılımdır. Bu yazılım cihaz üreticisi tarafından geliştiriilir ve çoğunlukla cihazın daha iyi pazarlanması amacını taşır.

Bu haberimizde, Android telefon üreten 6 farklı büyük markanın kullanıcı arayüzlerini değerlendirdik. Samsung'un TouchWiz'inin, Sony'nin Xperia UI'ının, HTC'nin Sense'inin, LG'nin LG UX'inin, Huawei'in Emotion UI'ının ve Google'ın Stock Android'inin değerlendirildiği bu bilgilendirme yazımız, arayüzlerin iyi ve kötü yönlerini anlatıyor ancak onları derecelendirmiyor.

TouchWiz

1471694659_androidpit-samsung-galaxy-s7-touchwiz-3-w782.jpg

Samsung'un geliştiriği kullanıcı arayüzü olan TouchWiz, uzun bir süre kullanıcıların Samsung'tan nefret etmesine neden oldu. Kullanıcıların söylediğine göre arayüz, widget'larla iyi bir şekilde çalışamıyor ve akıllı telefonun sık sık donmasına neden oluyordu. Ancak TouchWiz'in yenilenmesiyle birlikte şikayetlerin sayısı azaldı.

Sadeliğe ve kullanışlılığa odaklanan TouchWiz, düz ve sade renkleriyle ön plana çıkıyor. Kullanıcı arayüzünün en farklı özelliği, diğer arayüzlerden çok daha büyük olan bildirim paneli. Değiştirilebilen ve kullanıma göre ayarlanabilen bildirim panel, akıllı telefonlarında pratiklik isteyen kişilerin bu arayüzü tercih etmesini sağlıyor.

Xperia UI

1471694645_androidpit-sony-xperia-x-xperia-ui-2-w782.jpg

Sony'nin kullanıcı arayüzü olan Xperia UI, alt kısmında bulunan tuşlarla göze çarpıyor. Akıllı telefonlarında tuşa yer vermemeyi tercih eden Sony, kendi kullanıcı arayüzünü de buna göre şekillendirmiş.

Birçok arayüzde olduğu gibi Sony'nin arayüzünde de kendine has olan ikonlar kullanılmış. Xperia UI, diğer arayüzlerden çok daha renkli bir ikon paketine sahip.

Xperia UI'ın bildirim paneli Android ile aynı fakat akıllı telefonun ayarlar kısmında ek olarak EQ ses ayarı bulunuyor (Sony'ye özel olan bir ayar). Renkli ekran koruyucularına ve koyu renklere sahip olan kullanıcı arayüzü, temel olarak cihazların kamerası üzerinde yoğunlaşmış.

Sense

1471694633_androidpit-htc-10-sense-ui-1-w782.jpg

HTC'nin geliştirdiği Sense, Materyal Tasarım'a sahip olan ve oldukça düz görünen bir kullanıcı arayüzü.

Sense'in görünüş olarak Android'in saf halinden farklı olduğunu söylemek zor. Pastel renklere sahip olan arayüz, kullanıcısının özelleştirebildiği haber kaynağına ve telefon profillerine sahip.

Sense'in diğer akıllı telefon arayüzlerinden farklı kılan en önemli şey, onun kendine özel güç tasarrufu moduna, dokunmatik ekran ayarlarına ve telefon ayarları aktarım seçeneğine sahip olması. Bunların hepsinin küçük şeyler olduğunu düşünebilirsiniz ancak bilinçli kullanıcıların böyle detaylara da dikkat etmesi gerekir.

LG UX

1471694612_androidpit-lg-ux-601-3-w782.jpg

İsminden de anlaşılabildiği gibi LG tarafından geliştirilen LG UX, ilginç duvar kağıtlarıyla tanınan bir kullanıcı arayüzü. Arayüzün incelemesini, LG UX'in son hali üzerinden, yani LG G5 üzerinden yapacağız.

LG UX, LG G5 ile oldukça değişti. Düz ve sade ikonlara sahip olan LG UX, diğer arayüzlerden farklı olarak birkaç avantaja sahip. Arayüzün saf Android'den çok daha farklı olan Ayarlar bölümü, oldukça kullanışlı ve sade.

Pratik bir arayüzü tercih edenler için yeni LG UX'in Smart Bulletin özelliği de bulunuyor. Kişiselleştirilebilen Smart Bulletin, ekranın sol tarafından açılan bir çeşit hızlı erişim klasörüne benziyor.

Emotion UI

1471694599_androidpit-honor-ui-3-w782.jpg

Huawei tarafından geliştirilen Emotion UI, görebileceğiniz en renkli arayüzlerden birisi. Renkli olmasının yanı sıra sade ve düz ikonlara da sahip olan arayüz, birden çok dosyanın bulunduğu klasörlere sahip değil (bu nedenle iOS ile karşılaştırılıyor).

Birçok Android kullanıcısı tarafından eleştirilen bu arayüz, karmaşık ancak hızlı bir akıllı telefon kullanımını tercih eden kişilerin söylediğine göre pratik değil.

Emotion UI'ın göze çarpan özelliği, akıllı telefonun kilit ekranında bulunan hızlı erişim seçenekleri. Emotion UI'ın kilit ekranı üzerinden flash'ı açabilir, ses kaydedebilir ve dahasını yapabilirsiniz.

Saf Android

1471694578_androidpit-nexus-5x-android-n-1-w782.jpg

Google'ın geliştirmiş olduğu Android işletim sisteminin en saf hali olan bu arayüz, daha önce kullanmamış olan kişilerin ilgisini çekebilir. Ana menüsünde arama çubuğuna sahip olan arayüz, maalesef bazı Android özelliklerinden yoksun.

Google'ın renkli tasarımına kullanan arayüz, güncellenme hızıyla ön plana çıkıyor. Saf Android kullanan cihazlar (Nexus 6P gibi) Google'ın yeni Android güncellemelerini ilk olarak alırlar. Eğer akıllı telefonunuzun güncellenmemesinden bıktıysanız, bu arayüze sahip olan bir cihaz satın almanızı öneririm.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.