Teknolojinin hızlı gelişmesi ile, birçok alanda olduğu gibi telefon modelleri de hızla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Birbirinden harika özellikler ve donanımlara sahip olan telefon modellerinin küçülerek ceplerimize ve çantalarımıza girmesi ile kullanımı daha da kolaylaştı. Hızla bilgisayar, müzik çalar, video player, TV, nagivasyon vb. birçok teknolojik cihazın yerini almaya başladı. Bu da akıllı telefonların kullanım alanının oldukça genişlemesini sağladı.


Bu sayede akıllı telefonların hayatımızdaki yeri de daha önemli hale gelmeye başladı. Hayatı kolaylaştıran ve boş zamanları keyifli hale getiren akıllı telefonların özellikleri ihtiyaçlara göre belirlendiği gibi fiyatları da bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. Çağrı, mail ya da mesaj yolu ile iletişim kurmak gibi temel işlevlerin yanı sıra; yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekme, internetten dizi ve film izleme, oyun oynama ya da günlük iş akışını yönetme gibi konularda akıllı telefonlar aktif bir rol üstleniyor. Ancak biz, akıllı telefonların kameralarını inceledeğimiz her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriğimizde de yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekimi yapabilen akıllı telefon modellerini inceleyeceğiz.


Akıllı telefon üreten şirketler, rekabeti artırmak amacı ile mümkün olan en iyi akıllı telefonu yapmak için çoklu kamera kurulumu da dâhil olmak üzere her yolu deniyor. Bu anlamda akıllı telefonlarda kullanılan üçlü veya dörtlü arka kameralara artık alıştığımız ise âşikâr. Eğer sizler de akıllı telefon alırken ilk olarak “kamera kalitesi” ve kamera çözünürlüğü gibi özelliklerin iyi olmasını göz önünde bulunduranlardansanız, bu içeriğimiz telefon seçimleriniz için size mutlaka fayda sağlayacaktır.


Xiaomi Mi 10 Ultra, birkaç aydır listemizin ilk sırasında yine 50 MP çözünürlüğündeki ana kamerası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei P40 Pro'yu tahtından etmiş görünüyor. Xiaomi Mi 10 Ultra'nın DxOMark değerlendirmesi ise 130 puan olarak karşımıza çıkıyor.


Telefonların kameralarına puan veren ve bu puanlara göre onları sıralayan bir platform olan DxOMark'a göre Ağustos 2020'nin en iyi kameralı telefonlarına gelin birlikte göz atalım.


İşte 2020 Ağustos ayının en iyi kameralı telefonları;

1- Xiaomi Mi 10 Ultra
DxOMark Puanı: 130


Arka Kamera: 48 MP + 12 MP + 48 MP + 20 MP
Ön Kamera: 20 MP

2- Huawei P40 Pro
DxOMark Puanı: 128Arka Kamera:​ 50 MP f/1.9 geniş açılı,
​Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensörFull HD çözünürlükte 30 ve 60 

3- Honor 30 Pro+
DxOMark Puanı: 125


Arka Kamera: 50 MP + 16 MP + telefoto + OIS
Ön Kamera: 32 MP + 8 MP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.