Telefonlar icat edildiği günden bu yana oldukça değişti. Yeni özellikler ve donanımlara sahip oldu, küçülerek ceplerimize ve çantalarımıza girdi. Bilgisayar, müzik çalar gibi cihazların yerini almaya başladı ve kullanım alanı oldukça genişledi.


Akıllı telefonların kullanım alanı genişledikçe de hayatımızdaki yeri de daha önemli hale geliyor. Hayatı kolaylaştıran ve boş zamanları keyifli hale getiren akıllı telefonların özellikleri ihtiyaçlara göre belirlendiği gibi fiyatları da bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. Çağrı, mail ya da mesaj yolu ile iletişim kurmak gibi temel işlevlerin yanı sıra; yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekme, internetten dizi ve film izleme, oyun oynama ya da günlük iş akışını yönetme gibi konularda akıllı telefonlar aktif bir rol üstleniyor. Lâkin, biz bu içeriğimizde yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekimi yapabilen akıllı telefon modellerine odaklanacağız. 


Bilindiği üzere markalar, rekabeti artırmak amacı ile mümkün olan en iyi akıllı telefonu yapmak için çoklu kamera kurulumu da dâhil olmak üzere her yolu deniyor. Bu anlamda akıllı telefonlarda kullanılan üçlü veya dörtlü arka kameralara artık alıştığımız ise âşikâr. Eğer sizler de akıllı telefon alırken ilk olarak “kamera kalitesi” ve kamera çözünürlüğü gibi özelliklerin iyi olmasını göz önünde bulunduranlardansanız, bu rehber size bu anlamda fikir verebilir.


Listenin ilk sırasında 50 MP çözünürlüğündeki ana kamerası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei P40 Pro bulunuyor. Huawei P40 Pro'nun DxOMark değerlendirmesi ise 128 puan olarak karşımıza çıkıyor.


Telefonların kameralarına puan veren ve bu puanlara göre onları sıralayan bir platform olan DxOMark'a göre Nisan 2020'nin en iyi kameralı telefonlarına gelin birlikte göz atalım.


İşte 2020 Mart ayının en iyi kameralı telefonları;

1- Huawei P40 Pro
DxOMark Puanı: 128


Arka Kamera:​ 50 MP f/1.9 geniş açılı,
​Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensörFull HD çözünürlükte 30 ve 60 

2- Oppo Find X2 Pro
DxOMark Puanı: 124


Ön kamera: 32 megapiksel F2.4 32 megapiksel F2.4
Arka kamera: 48 megapiksel ana + 48 megapiksel ultra geniş açı + 13 megapiksel periskop 48 megapiksel ana + 12 megapiksel ultra geniş açı + 13 megapiksel telefoto

3- Xiaomi Mi 10 Pro
DxOMark Puanı: 124


Arka Kamera: 108 MP f/1.33 geniş açı, 20 MP f/2.2 telefoto, 8 MP f/2.2 ultra geniş açı,12 MP f/2.2 derinlik sensörü, HDR, çift renk flaş, OIS ve EIS
Ön Kamera: 20 MP geniş açılı, 1080p 30 FPS video kaydı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.