En iyi ön kameralı telefonlar - Mayıs 2020 - Page 1

Eskiden sadece uzaktaki biri ile iletişim kurabilmek için kullanmakta olduğumuz telefonlarımız akıllanalı uzun zaman oldu, elbette bunun yanında akıllı telefonların estetiği ve işlevi de gelişti. Geçtiğimiz yıllarda telefonlara ön kameraların gelmesi ile 'selfie' kelimesini oldukça sık duymaya başlamıştık. Zira insanlar artık sık bir şekilde Facebook, Instragram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında kendi resimlerini kolaylıkla çekerek, hızlıca gönderme imkanına ulaştılar. Bundan büyük keyif alan kullanıcıların olduğu bariz bir gerçek.


Elbette insanlar fotoğraf teknolojisi ilk buluştukları andan itibaren kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemişler, ancak ön kamera gibi araçlar bulunmadığı için çok başarılı olamamış ve kendilerini güzel göstermeyi başaramamışlardı.


'Selfie' kelimesine gelecek olursak, çok uzağa gitmemize gerek yok. Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılın kelimesi seçildiğini biliyor muydunuz? Bu da demektir ki; 'selfie' çekimlerinin ve söyleminin en yaygın olduğu yıl 2013 senesidir.


Selfie kelimesine Türk dil kurumunun (TDK) internet sayfasından baktığımızda ise “özçekim” olarak karşılık gördüğünü okumaktayız. Ancak çok kişi bilmese de bu anlamda sizlere ek bir bilgi daha verelim; selfie'nin yaygınlaşmasında sosyal resim paylaşım sitesi Flickr'in etkisi çok büyüktür. Elbette 2014 Oscar töreninde, ünlü oyuncu Ellen DeGeneres’in diğer oyuncular ile çektiği selfie pozunu da unutmamak gerekir. Bu poz geceye damgasını vurmuş ve özçekim fotoğrafların dünya üzerinde yayılmasına etkili olmuştur. Artık tüm dünya tarafından fazlasıyla ilgi gören selfie, doğal olarak telefon modeli seçimlerimizi de etkiliyor. Günümüzde Selfie tutkunları akıllı telefon modeli alırken, öncelikle cihazın ön kamera özelliklerine ve performansına dikkate alıyor.


Bu içeriğimizde ise sizler için en iyi ön kameralara sahip olan akıllı telefon modellerinin bulunduğu bir liste hazırladık. DxOMark'ın Mayıs 2020 için yayınladığı en iyi selfie çeken telefonlara gelin hep birlikte göz atalım.


İşte en iyi ön kameraya sahip telefonlar;

En iyi ön kameralı telefonlar - Mayıs 2020 - Page 2

1- Huawei P40 Pro
DxOMark Puanı: 103


Arka Kamera:​ 50 MP f/1.9 geniş açılı,
​Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensörFull HD çözünürlükte 30 ve 60 

En iyi ön kameralı telefonlar - Mayıs 2020 - Page 3

2- Huawei nova 6 5G


DxOMark Puanı: 100


Arka Kamera: 40 MP (f/1.8) + 8 MP ultra geniş açılı (f/2.4) + 8 MP telefoto (f/2.4) 3X zoom ile + lazer odaklama sensörü
Ön Kamera: 32 megapiksel + 12 megapiksel

En iyi ön kameralı telefonlar - Mayıs 2020 - Page 4

3- Samsung Galaxy Note 10+ 5G


DxOMark Puanı: 99


Arka Kamera: 12 Megapiksel, f/1.5-2.4 Dual Pixel PDAF, OIS | 12 Megapiksel, f/2.1, 52 mm telefoto | 16 Megapiksel, f/2.2 ultra geniş açılı
Ön Kamera: 10 Megapiksel, f/2.2 diyafram

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.