Selfie kavramının popüler olduğu zamana baktığımızda çok da uzaklara gitmediğimizi görüyoruz. Zira teknolojinin gelişimi birçok alanda hızla ilerlediği gibi telefon alanında da hız kesmeden devam ediyor. Telefonlarımız akıllanalı çok yıllar geçti, elbette bunun yanında akıllı telefonların estetiği ve işlevi de gelişti. Geçtiğimiz yıllarda telefonlara ön kameraların gelmesi ile 'selfie' kelimesini oldukça sık duymaya başlamıştık. Zira insanlar artık sık bir şekilde Facebook, Instragram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında kendi resimlerini kolaylıkla çekerek, hızlıca gönderme imkanına ulaştılar. Günümüzde Obama’dan, Oscar’lı yıldızlara kadar birçok ünlünün de kapıldığı bu akım, sosyal medyada adeta fotoğraf çılgınlığına dönmüş durumda.


Fotoğraf teknolojisi ilk çıktığı andan itibaren insanlar kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemiş, fakat ön kamera gibi araçlar bulunmadığı için çok başarılı olamamış ve kendilerini güzel göstermeyi başaramamışlardı. 'Selfie' kelimesi Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılın kelimesi seçilmiştir. Bu da demektir ki; 'selfie' kavramının patlama yaptığı yıl, 2013 yılıdır. Selfie kelimesine Türk dil kurumunun (TDK) internet sayfasından baktığımızda ise “özçekim” olarak karşılık gördüğünü okumaktayız. Ancak çok kişi bilmese de bu anlamda sizlere ek bir bilgi daha verelim; selfie'nin yaygınlaşmasında sosyal resim paylaşım sitesi Flickr'in etkisi çok büyüktür. Elbette 2014 Oscar töreninde, ünlü oyuncu Ellen DeGeneres’in diğer oyuncular ile çektiği selfie pozunu da unutmamak gerekir. Bu poz geceye damgasını vurmuş ve özçekim fotoğrafların dünya üzerinde yayılmasına etkili olmuştur.


Artık tüm dünya tarafından fazlasıyla ilgi gören selfie, doğal olarak telefon modeli seçimlerimizi de etkiliyor. Günümüzde Selfie tutkunları akıllı telefon modeli alırken, öncelikle cihazın ön kamera özelliklerine ve performansına dikkat ediyor.


Biz de bu anlamda sizler için en iyi ön kameralara sahip olan akıllı telefon modellerinin bulunduğu bir liste hazırladık. DxOMark'ın Nisan 2020 için yayınladığı en iyi selfie çeken telefonlara gelin hep birlikte göz atalım.


İşte en iyi ön kameraya sahip telefonlar;

1- Huawei P40 Pro
DxOMark Puanı: 103


Arka Kamera:​ 50 MP f/1.9 geniş açılı,
​Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensörFull HD çözünürlükte 30 ve 60 

2- Huawei nova 6 5G


DxOMark Puanı: 100


Arka Kamera: 40 MP (f/1.8) + 8 MP ultra geniş açılı (f/2.4) + 8 MP telefoto (f/2.4) 3X zoom ile + lazer odaklama sensörü
Ön Kamera: 32 megapiksel + 12 megapiksel

3- Samsung Galaxy Note 10+ 5G


DxOMark Puanı: 99


Arka Kamera: 12 Megapiksel, f/1.5-2.4 Dual Pixel PDAF, OIS | 12 Megapiksel, f/2.1, 52 mm telefoto | 16 Megapiksel, f/2.2 ultra geniş açılı
Ön Kamera: 10 Megapiksel, f/2.2 diyafram

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.