Bilindiği üzere genel olarak akıllı telefonların kamera performansına ilişkin testleri ile tanıdığımız DxOMark bir süredir ses üzerine de testler yapıyor. Son yıllarda telefon üreticilerinin, ürettikleri amiral gemilerinde jack girişlerini kaldırmaları, genel olarak kullanıcılar tarafından istenmeyen bir durum. Ses bağımlılarının telefonda baktıkları ilk parametre budur. Bunun yanında mükemmel bir ses kalitesi için aşağıdaki parametreler de önemlidir.  • Frekansın her iki yönde 0 dB’den çok farklı olmaması

  • Ses kalitesinin sağlamanın tek yolu, kulaklık jack girişlerinin kullanılmasıdır.

  • Akıllı telefon hoparlörleri, şimdilik ses kalitesi için iyi ekipman sayılmazlar  • CD kalitesindeki müziklerin ses seviyeleri, -96 dB’in altında olması gerekir.

  • Sesin dinamik aralığı, benzer şekilde 96.6 dB veya üzerinde olmalıdır.


vs vs...


Akıllı telefonların kamera performanslarını ölçmek için yaptığı testler ve yayınladığı puanlarla bilinen DxOMark, bu yılın başlarında, piyasadaki en iyi ses kalitesine sahip olan akıllı telefonu tespit edebilmek için bir çalışma başlatmıştı.


Günümüzde en iyi telefonları ararken ilk baktığımız özelliklerden biri de ses kalitesi oluyor. Hatta bazılarımız için ses kalitesi daha bir önem arz ediyor.


DxOMark'ın Ağustos 2020 için yayınladığı en iyi ses kalitesine sahip telefonlara gelin birlikte göz atalım.


İşte en iyi ses kalitesine sahip telefonlar;

1- Xiaomi Mi 10 Pro
DxOMark Puanı: 76

2- Asus ROG Phone 3
DxOMark Puanı: 75

3- Huawei Mate 20 X
DxOMark Puanı: 75

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.