En tehlikeli akıllı telefonlar belli oldu! Mutlaka uzak durun! - Page 1

Akıllı telefon almak istediğimizde genellikle özellik, tasarım ve fiyat gibi konulara dikkat ediyoruz. Cihazın insan sağlığına zarar verebilme ihtimalini maalesef göz ardı ediyoruz. Teknoloji devleri Apple, Samsung ve Xiaomi gibi bilinen üreticilerin ürünlerini tercih ettiğimizde çok fazla sıkıntı çıkmıyor. Zira bu şirketlerin akıllı telefonları satışa çıkmadan önce sağlık standartları açısından belirli denetimlerden geçiyor.


En tehlikeli akıllı telefonlar belli oldu! Mutlaka uzak durun! - Page 2

Akıllı telefonlarda yüksek olması durumunda insan sağlığına zarar veren etkenlerden biri de SAR değeri.


En tehlikeli akıllı telefonlar belli oldu! Mutlaka uzak durun! - Page 3

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı olarak da adlandırılan SAR değeri, akıllı telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına geliyor. Bu radyasyon, belirli bir zaman sonra insan vücuduna zarar veriyor.


En tehlikeli akıllı telefonlar belli oldu! Mutlaka uzak durun! - Page 4

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. W / Kg ölçü birimiyle ifade edilen bu ölçü oldukça dikkat edilmesi gereken bir nokta. Bu nedenle bir cihaz satın alırken her zaman bilinen teknoloji şirketlerini tercih etmenizi öneririz.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.