Cep telefonlarımız yaşamımızın önemli bir parçası. Peki kullanmakta olduğumuz cep telefonlarımızın, günümüzde bize yarar sağladığı kadar zararda getirebildiklerini biliyor muydunuz? Telefonlar aldıkları sinyalleri üretim şekillerine göre vücuda az yada çok şekilde zarar verecek türde sinyaller yaymaktadır. Yayılan bu sinyaller 'SAR' olarak nitelendirilirken, sar değerleri farklı sistemler ile ölçülerek telefonların prospektüflerinde detayları verilemesi zorunludur.


En yüksek SAR değerine sahip Huawei akıllı telefon modellerininin hangileri olduklarını bu içeriğimizden hep birlikte inceleyeceğiz.


SAR değeri tam olarak ne ifade ediyor?


Akıllı telefonların SAR değerleri, SAR (Specific Absoration Rate) yani “Özgül soğurma değeri” anlamına gelmektedir. Bu değer büyüdükçe telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarı artmakta ve sağlık açısından büyük sorunlar yaratmaktadır. 


Yüksek SAR değerinin yan etkileri;
Baş ağrısı,
Stres ve yorgunluk,
Konsantrasyon eksikliği ve dikkat dağılması, 
Geçici işitme bozukluğu,
Vücutta ısı değişimi,
Sersemleme,
Kalp pili kullanan kişilerin kalp pilinde bozulma riski,
Hafıza zayıflığı.


Avrupa ülkelerinde 2.0, Amerika’da  ise 1.6 üst değerlerinin altında kalan cihazların sağlık için uygun olduğu kabul ediliyor. Biz de bu anlamda elde edilen verilere göre en yüksek radyasyon yayan cep telefonlarını sizler için derledik.


İşte en yüksek SAR değerine sahip Huawei modelleri;

Huawei Mate 10



  • SAR Değeri 10g (Baş): 0.99 W/kg

Huawei Mate 10



  • SAR Değeri 10g (Vücut): 1.29 W/kg

Huawei Mate 9 Pro



  • SAR Değeri 10g (Baş): 0.96 W/kg

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.