Mobil

eSIM teknolojisi Türkiye'ye geliyor

Bir süredir bazı telefonlarda kullanılan ve SIM kartı ortadan kaldıran eSIM teknolojisinin Türkiye'de kullanılması için çalışmalar başladı.

eSIM teknolojisi Türkiye'ye geliyor

Özellikle iPhone modellerinde bulunan ve anakarta entegre SIM kart teknolojisi olarak tanımlanabilecek eSIM, Türkiye'de de hayata geçiyor. Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapıldı.

eSIM teknolojisi Türkiye'ye geliyor

Sayan, TEKNO B2B etkinliğinde yaptığı konuşmada yeni bir karar aldıklarını, eSIM teknolojisiyle ilgili sürecin tamamının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bizzat yürütüleceğini dile getirdi. BTK’nın çalışmalarının ardından operatörler de gerekli yükümlülükleri yerine getirerek abonelerine bu desteği sunabilecekler.

eSIM nedir?

eSIM'lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya olanak sağlıyor. Yani örneğin, bir hattı iş için kullanırken, diğerini özel yaşantınız için kullanabilirsiniz. Ancak aynı anda sadece birini kullanabileceksiniz.

Telefonun içine gömülü olduğu için SIM kart kaybolması ya da değiştirmesi gibi durumların ortadan kalktığı eSIM teknolojisi dünyada bazı ülkelerde kullanılıyor.

Bu teknolojiyi destekleyen operatörler arasında hızlı ve otomatik olarak geçiş sağlayan bu teknoloji ile operatör değiştirildiğinde SIM kart değiştirmeniz gerekmez.

Telefonlarda fiziksel bir SIM kartı yuvasına ihtiyaç kalmadığı için telefonlar suya ve toza dayanıklı olma konusunda biraz daha iyi hale geliyorlar. Ayrıca önemli bir yer kaplayan SIM kart yuvalarının ortadan kalkması beraberinde daha küçük telefonların tasarlanmasını sağlayacak.

Fatih Sayan bu açıklamayı yapmış olsa da eSIM teknolojisinin Türkiye'de ne zaman hayata geçeceği tam olarak bilinmiyor.

Yorumlar
Gökhan Hoca
Kaç ülkede var biz yeni çalışmaya başladık. İNŞALLAH en kısa zamanda gelir. Herkes iki telefon kullanıyor. E sim gelirse bu sıkıntıdan kurtaracağız
Cevapla
Murat
E sime gerek yok 2 telefona da gerek yon. Xiaomi nin cift simli cihazlari var. Al onlardan kurtul iphone belasindan
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.