Mobil

Eski iPhone'ları yavaşlatan Apple mahkemelik oldu

Eski iPhone'ları yavaşlattığını kabul eden Apple, müşterileri tarafından dava edildi.


Düşük piller nedeniyle ani kapatmaları önlemek için eski iPhone'ları yavaşlattığını doğruladıktan sonra Apple, ABD'de beş kişi, neden olduğu zararlardan dolayı ödeme yapmalarını talep etti.

Chicago Sun-Times’a göre, ABD'nin farklı yerlerinden beş Apple müşterileri, şirketin eski iPhone modellerini yavaşlatmasından kaynaklanan zararlarını ödemesi için Chicago'da mahkemeye başvurdu.  Talep edilen paranın miktarı henüz bilinmiyor.

 

İkisi Illinois'ten ve diğer üçü Indiana, North Carolina ve Ohio'dan gelen davacılar sırasıyla Apple'ın uygulamalarının "aldatıcı, ahlaksız ve etik olmayan" olduklarını ve tüketici koruma kanunlarını ihlal ettiğini söyledi. Avukat James Vlahakis, Apple'ın potansiyel müşteriler için şeffaflık sağlamadığını belirtti.

iPhone 5, iPhone 6 ve iPhone 7 etkileniyor

Apple'a karşı yapılan söz konusu davada iPhone 5, iPhone 6 ve iPhone 7 modeller ön planda ve gereksiz yere tüketicileri daha yeni ve daha pahalı iPhone'ları satın almaya zorluyor. Halbuki yeni bir pil eski telefonlarını kullanmaya devam etmelerini sağlayabilir.

iPhone'larda potansiyel bir yavaşlama olduğuna ilişkin spekülasyonlar uzun süredir internette dönüyor ancak bu konudaki iddialar, performansın gerçekten de pilin bozulma seviyesine bağlı olarak azaltıldığını gösteren bir dizi kriter sonrasında güçlendi.

Apple bu hafta başında bir bildiri yayınlayarak eski iPhone’ları yavaşlattığını kabul etti.  Şirket, beklenmeyen kapanmaları önlemek için bunu gerçekleştirdiğini ve eski modelleri etkileyen iPhone ile ilgili farklı bir sorunun olduğunu söyledi.

Yorumlar
Smart
Tasarruf modu, düşen pil seviyesi sebebiyle ani kapanmanın önüne geçmek için arka planda çalışan programların büyük bir kısmını kapatmakta. Bu da sistemin yavaşlamasına yol açmakta. Telefon pili eskidikçe şarz tükenme hızı artar. Bu durumda olan telefonlar daha kısa sürede yavaşlar. Batarya yenilendiği zaman bu durum ortadan kalkar. Bunda iPhone’un ne gibi bir suçu var anlamadım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.