Mobil

Face ID bir maske ile kırıldı

Apple'ın çok güvendiği Face ID, ikinci kez bir maske ile kandırıldı.

Face ID bir maske ile kırıldı

Face ID, kesinlikle arkasında yatan teknoloji nedeniyle bir telefon için benzersiz bir özelliktir. Apple'ın Face ID'nin arkasındaki teknolojiyi temel alarak Vietnam'daki siber güvenlik araştırma şirketi Bkav, Face ID'yi 150 $'lık materyal kullanarak daha özenli bir maske ile ikinci kez kırmayı başardı.

Araştırmacılar, Face ID'yi, uzman kişinin yüzünün taş tozdan yapılmış 3B baskılı maskesi ile aldatabildiler. Kişinin gözlerinin kızılötesi görüntüleri kağıda basıldı ve yüz modeline yapıştırıldı. iPhone X'in kızılötesi kamerasını gerçek gözlerin ona baktığını düşünerek kandırdı. 

 

Bkav, ilk maskede Ulusal Liderler ve üst düzey yöneticiler gibi VIP'lerin telefonlarını Face ID ile güvence altına alınması konusunda ihtiyatlı davranmalarını önermişti. Bu yeni ve daha ayrıntılı maske ile yapılan bulguların ardından aynı firma, Face ID'nin "ticari işlemlerde kullanılmaya yetecek kadar" güvenli olmadığı görüşündedir (Apple Pay gibi).

Yine de bu şekilde maske ile Face ID’yi maske ile kandırma süreci hala çok zor. Özel ekipmana ihtiyacınız olacak ve kişinin yüzündeki yüksek kaliteli bir imaja sahip olmanız gerekecek.

Aksi takdirde, model 5 denemede cihazı aldatacak kadar gerçekten iyi olmalıdır. Beşinci başarısız Face ID denemesinden sonra, telefon manuel bir şifre girilmesini istiyor.

Belki de Apple, kullanıcı kilidini açmadan önce iPhone X'e ek bir güvenlik önlemi ekleyebilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.