Mobil

Facebook’ta müzik paylaşana 50 bin lira ceza!

Facebook ve diğer internet ortamında müzik paylaşana 50 bin lira ceza veren tasarı, Ekim ayında TBMM'ye geliyor.


Yeni gelen tasarı ile korsan mp3 indirenler cezalandırılacak. Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda, internet ortamında müzik, film ve e-kitap paylaşanlara ağır yaptırım öngörülüyor. Korsan MP3 indirenler bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen "Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı" yürürlüğe girdikten sonra, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden müzik, film, e-kitap ve makale paylaşan kişiler cezalandırılacak.

1347894258_untitled-1.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda değişiklik yapılmasını öngören taslağın 20 Eylül'de AB temsilcilerinin görüşüne sunulacağını ve ekimde TBMM gündemine getirilmesinin hedeflendiğini belirtti.  Bakan Günay, "İzinsiz müzik, film, e-kitap indirmenin ve paylaşmanın tabii ki karşılığı olacak" dedi.

Yeni düzenlemenin Fransa ve ABD'de iyi sonuçlar verdiğini söyleyen Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, düzenlemenin Adalet Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, meslek birlikleri tarafından oluşturulduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"En son 2004'te değişen kanunda önemli değişikliklere gidirildi. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarıyla film, e- kitap, makale, müzik paylaşımında bulanan ya da bir kişinin paylaşımını alıp tekrar paylaşan kişiler ilk önce uyarılacak. Kişi üç kez uyarıldıktan sonra paylaşıma devam ediyorsa bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek. Türkiye'de en çok 18-24 yaşlarındaki kişiler internetten film, müzik paylaşımında bulunuyor. Veliler çocuklarının ne yaptıklarını bilmedikleri için uyarıda bulunamıyor. Bu nedenle amacımız insanları cezalandırmak değil bilinçlendirmek. Fransa'da sistem uygulandığında uyarılanların yüzde 95'i bir daha eser paylaşmamış.

Tasarı için yeni bir sistem de oluşturuldu. Meslek birliklerinin oluşturduğu veri tabanlarının bulunacağı sistemde, her bir eser içinde de özel bir kod olacak. Robot yazılım, bu kodlara sahip herhangi bir eserin başka bir bilgisayara gönderilmesi veya paylaşılmasını anında tespit edecek. Sistem internetten indirdiğiniz e-kitap ve filmi mail yolu ile paylaşımınız dahilinde devreye girecek ve paylaşan kişi ceza ödeyecek." diye konuştu.

Tasarısı kapsamında emekli sanatçıların da unutulmadığını dile getiren Çelik, Kişilerin araçlarında internetten indirilen müziklerden oluşturulan albüm bulundurmasının da suç sayılabileceğini dile getirdi.

Yorumlar
Baran
Haber tam olarak doğru değil, yeni yasa indirenlere o cezayı
Cevapla
Misafir
Haberde yeni yasa demiyo. Gelecekmis henuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.