Mobil

Galaxy Note 4'te OIS teknolojili kamera kullanılabilir

Güney Kore'de yayınlanan yeni bir rapora göre Galaxy Note 4'te optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip bir sensör kullanılacak.

Galaxy Note 4'te OIS teknolojili kamera kullanılabilir

Optik görüntü sabitleme teknolojisi bilindiği üzere son dönemlerde akıllı telefon departmanında aranan özelliklerden biri haline geldi. Şu ana kadar OIS teknolojisini benimseyen üreticiler ise henüz bir elin parmaklarına ulaşmış değil. İddialı üreticiler tarafında Sony ve LG’nin mobil cihazlarda OIS teknolojisini benimsediğini görüyoruz.

Samsung cephesinde ise Galaxy S4 ve Note 3’le başlayan OIS kamera özelliği henüz hayata geçmiş değil. Galaxy S5’te OIS özelliği ciddi manada dillendirildi ancak Samsung burada ISOCELL adını verdiği yeni bir teknolojiye yer verdi. Yine de kullanıcıların büyük bölümü Galaxy S5’te optik görüntü sabitleme teknolojisine yer verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Şu ana kadar yaşanan gelişmeler Galaxy S5’te yer alan 16MP çözünürlüklü kameranın Galaxy Note 4’te de yer alacağı yönünde, ancak Güney Kore’de yayınlanan bir rapor Galaxy Note 4’te farklı bir kamera sensörünün kullanılacağını iddia ediyor. Kısa süre önce AnTuTu kriter testlerinde Galaxy Note 4’te 16MP çözünürlüklü kameranın kullanılacağı bilgisi yer aldı. Buna rağmen Güney Kore’den gelen haberler Samsung’un Galaxy Note 4’te optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip 12MP çözünürlüğünde bir kameranın yer alacağını gösteriyor. 5.7-inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü telefonun ön kamerası ise 3.7MP çözünürlüğünde olacak.

Yayınlanan rapora göre Samsung 12MP çözünürlüklü sensörü imal edecek dev bir tesis oluşurmuş durumda ve bu tesis ayda 1 milyon sensör üretecek kapasitede çalışıyor. Samsung’un ilk aşamda 5 milyon Galaxy Note 4’ü piyasaya sunacak ve önünde 3 aylık bir zaman dilimi var. Güney Koreli üretici 3 milyon sensörü kendi üretim tesisinden, geri kalan 2 milyonu ise tedarikçilerden temin etmeyi planlıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.