Mobil

Galaxy Note 4'ün işlemcisi doğrulandı

Samsung'un üst düzey akıllı telefonu için Güney Koreli üretici ve Qualcomm anlaşmaya vardı.

Galaxy Note 4'ün işlemcisi doğrulandı

Galaxy Note 4’ün donanımını oluşturacak bileşenler tanıtım tarihi yaklaştıkça netlik kazanmaya başladı. Kısa süre önce telefonun bazı sistem dosyaları yayınlanmış ve bu dosyalar sayesinde Galaxy Note 4’te Quad HD çözünürlüklü ekranın yer alacağı kesinleşti.

Güney Kore’de yayın yapan ZDNet sitesi de telefonun en önemli özelliklerinden birini doğruladı. Samsung haberlerinde güvenilir bir kaynak olan ZDNet’e göre Samsung ve Qualcomm, Galaxy Note 4’te yer alacak Snapdragon 805 işlemcisi için anlaşmaya vardı. Sitenin iddiasına göre Qualcomm sadece ABD bölgesi için Samsung’a özel bir indirim sunuyor. İndirimin iki basamaklı bir sayı olduğu bildiriliyor fakat miktarın netliği bilinmiyor.

Samsung’un Galaxy S5’te yer verdiği Snapdragon 801AC işlemcisi Güney Koreli üreticiye 41$’a mal oldu. Snapdragon 805’in ise daha yüksek bir fiyata sahip olacağı kesin.

Yaşanan gelişme sonrası Galaxy Note 4’ün LTE sürümünde yer alacak işlemci için artık kesinleşti diyebiliriz. Galaxy S5 LTE-A modelinde Snapdraogn 805’i kullanan Samsung’un zaten Galaxy Note 4’te de farklı bir çipsete yer vermesi beklenmezdi.

Bir süre önce AnTuTu kriter testinde Galaxy Note 4’ün hem Snapdragon 805 hem de 64-bit destekli Exynos 5433 işlemcilerine sahip olduğu anlaşıldı. Samsung, Galaxy Note 3’te olduğu gibi Galaxy Note 4’ü de LTE destekli ülkelerde Qualcomm, 3G destekli ülkelerde ise Exynos işlemcilerle piyasaya sunacak. 

kaynak: sammobile

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.