Mobil

Galaxy Note 5 bu özelliğiyle kullanıcıları üzebilir

Galaxy Note 5'in depolama alanı, Note serisi kullanıcıları üzebilir.

Galaxy Note 5 bu özelliğiyle kullanıcıları üzebilir

Galaxy S6 ve S6 Edge tasarım noktasında Galaxy S serisine çok şey kattı, ancak çıkarılabilir pil ve microSD kart desteği gibi Galaxy S serisini özel kılan iki önemli özelliğe de son veren telefonlar oldular. Galaxy S6 ve S6 Edge’in tanıtımları üzerinden aylar geçti fakat kullanıcılar hala pil ve hafıza kartı noktasında isyanlarını dillendirmeyi sürdürüyor.  

Samsung , Galaxy S6’da malzeme kalitesini artırarak çıkarılabilir pil özelliğinden feragat etti. Bunun yanı sıra dahili depolama alanı genişletildi ve üstelik yeni nesil bir bellek kontrolcü özelliği kullanıldı. Galaxy S6 asgari 32GB’tan satışa çıktı. Telefonda UFS 2.0 teknolojisini kullanan Samsung, mevcut eMMC 5.0  çözümlerine kıyasla çok daha hızlı bir veri aktarımı sunuyor. SSD’lerle benzer bir formatta çalışan UFS 2.0’ın eMMC 5.0 belleklerden iki kat daha hızlı veri okuyabildiği AnandTech ve GSMArena tarafından gerçekleştirilen testlerde bizzat belgelendi.

Akıllardaki soru ise şu: “Samsung UFS 2.0 bellek kontrolcüsünü ve microSD kart desteğini Galaxy Note 5’te sunabilecek mi?” SamMobile sitesine göre Samsung, Galaxy S6’daki hafıza kartından yoksun yapıyı başka bir ifadeyle UFS 2.0 teknolojisini Galaxy Note 5’te de sürdürmeyi hedefliyor. En azından çalışmalar bu yönde ilerliyor.

Geleneksel eMMC 5.0 bellek ve microSD kart destekli telefonlarda aynı bellek denetleyicileri kullanmak oldukça kolay. Zaten mevcut duruma baktığımızda eMMC 5.0 bellek ve microSD kart destekli birçok amiral gemisi telefon bulunmakta. UFS 2.0 teknolojisi ise her ne kadar hızlı bir bellek kontrolcüsü vaat etse de, SD kart kullanımının önünde bir engel. Samsung’un UFS 2.0’ın genel performansını düşürmeden hafıza kart desteğine yer vermesi şimdilik pek mümkün görünmüyor. Samsung’un gelecekte bunun için çözüm arayışları olacaktır fakat UFS 2.0 bellek kontrolcüsü şimdilik Samsung telefonların başroldeki özelliklerinden biri olmayı sürdürecek.

Galaxy S6 ve S6 Edge kullanıcıları bir şekilde hafıza kart desteğinin olmayışını sineye çekebilir, fakat daha profesyonel kullanıcılara hitap eden Galaxy Note serisinde artırılabilir depolamanın olmaması büyük bir kayıp olacaktır.

Son olarak, gösterdi ki, Galaxy Note 5 tasarım noktasında Galaxy S6’dan ilham alacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.