Galaxy Note 7 nedeniyle havayollarında güvenlik önlemleri arttı

Samsung Galaxy Note 7 patlamaları nedeniyle havayollarında güvenlik önlemleri arttırıldı. Bu önlemler sadece telefonlar için değil diğer elektornik cihazlar için de geçerli.

Galaxy Note 7 nedeniyle havayollarında güvenlik önlemleri arttı

Samsung Galaxy Note 7 için CPSC (Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu) tarafından yapılan geri çağırma duyurusundan sonra pek çok havayolu pilleri aşırı ısınma tehdidi olan telefonlar ile mücadele için güvenlik önlemlerini arttırdı.

Galaxy Note 7 nedeniyle havayollarında güvenlik önlemleri arttı

Birçok hava yolları şirketi artık dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi pili aşırı ısınıp yangın çıkaracak elektronik cihazlar için ekstra önlemler almaya başladı. Ayrıca firmalar personellerine de bu konuda eğitim verecek.

Delta Air Lines bu tür cihazları taşımak için yangın önleme çantaları bulunduruyor. Şirket, 2017 yılı sonuna kadar bünyesinde bulunan 166 uçakta bu tür çantalardan temin edecek.

1476005387_samsung28.jpg

Southwest Airlines şirketi de Galaxy Note 7 patlamalarından sonra bu çantalarla ilgilendiğini belirtti ancak henüz bünyesinde bulundurmuyor. Bu yangın engelleyici çantaların fiyatı da oldukça pahalı. Küçük cihazları koruyacak çantalar 500 dolardan, dizüstü bilgisayar gibi büyük cihazları koruyacak çantalar ise 3.000 dolar gibi bir fiyat ile satılıyor.

FAA, uçak ve havalimanlarında aşırı ısınma nedeniyle yangın, duman veya bir patlamaya dair son 25 yılda 129 olayın gerçekleştiğini söyledi. Bu eğilim devam ederse, bu durun önümüzdeki yıllarda daha kötü hale gelebilir çünkü, 2016 yılında bu olayların toplam sayısının 23 olduğu kaydedildi.