Mobil

Galaxy Note 7'nin patlama nedeni belli oldu

Samsung, Galaxy Note 7'nin patlama nedeni incelendi. Peki, Galaxy Note 7'nin patlamasına neden olan sorun neydi?

Galaxy Note 7'nin patlama nedeni belli oldu

Samsung tarafından kullanılan yanlış pil tasarımı; şirketin Galaxy Note 7’yi piyasadan çekmesine neden olan patlamaların nedeni olabilir. Pilin tasarımında, lityum kobalt oksitten yapılmış pozitif bir tabaka, grafitten yapılmış negatif bir tabakadan ayırmak için elektrolitlerde büzülen bir çift polimer tabakası kullanılmış. Bu iki katman buluşursa, elektrolitler ısınır ve bir patlamaya neden olur.

Galaxy Note 7'nin patlamasına neden olan sorun neydi?

Raporda da işaret ettiği gibi, pili sıkıştığında bunların sıkışması, pozitif ve negatif katmanları zorlayacaktır. Raporda Samsung’un bu pil tasarımının yanlış olduğu söylendi. Buna ek olarak, pilde gerçekleşen normal bir şişme miktarı vardır. Bazı kullanıcılar, telefonu sırt çantasına veya arka cebine koyup bir sandalyeye oturmak gibi telefona fazla baskı uygulayabiliyor.

1480919710_bum.png

Piller telefonu ince yapmak için daha ince tasarlandı ve mümkün olduğunca daha çok kapasiteyle daha az yer kaplaması için uğraşıldı. Eğer Galaxy Note 7 geri çağrılmış olmasaydı, muhtemelen dünyanın dört bir yanından daha çok patlama haberleri gelecekti.

Samsung Galaxy Note 7’deki bu hata ile kendi ayağına sıktı ve şirket, yaptığı yanlışın bedelini 5 milyar dolar gelir kaybı ile ödedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.