Mobil

Galaxy Note 7'nin yanma sorunu Samsung'a ne kadara mal olacak?

Galaxy Note 7'leri geri çağıran Samsung, bu cihazların düzeltilmesi için ne kadar ödeyecek?

Galaxy Note 7'nin yanma sorunu Samsung'a ne kadara mal olacak?

Samsung, Galaxy Note 7'lerin bataryasındaki sorundan dolayı tüm cihazlarını geri çağırdığını ve en kısa sürede cihazların tamir edilerek kullanıcılarına geri gönderileceğini açıkladı. İsteyenlerin de cihazlarını geri iade edebileceği ve parasını alabileceği söylendi. Peki tüm bu olaylar Güney Koreli şirketin karını ne yönde etkileyecek?

Analistler, Galaxy Note 7 sorununun Samsung üzerindeki etkisinin iki farklı yönde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorlar. İlki, Samsung'un Galaxy Note 7'leri tamir etmek adına harcayağı para. İkincisi ise Galaxy Note 7'nin yanmasıyla Samsung'un itibarının zedelenmesi.

1473083500_20160827145624galaxy-note-7-edge1.jpg

Samsung, Galaxy Note 7'lerin geri çağrılması ve tamiri için yaklaşık 108.5 milyon dolar ödeme yapacak. Aynı zamanda Galaxy Note 7 satışlarının da büyük oranda düşmesi bekleniyor. Yanma sorunundan önce cihazın 2016 senesinin 3. çeyreğinde 6 milyon adet satabileceği düşünülüyordu. Şimdi ise 2016'yı sadece 3 milyon satışla kapatabileceği düşünülüyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Samsung'un yaklaşık 740 milyon dolar zarar edebileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.