Mobil

Galaxy S III kullanıcıları şokta!

Yayınlanan yeni rapor telefonun Android 4.4 güncellemesi almayacağını ortaya koyuyor.

Galaxy S III kullanıcıları şokta!

Galaxy Note II için geçtiğimiz ay başlayan Android 4.4 güncellemesi aynı yıl tanıtılan Galaxy S III kullanıcılarını da heyecanlandırmış ve açıkçası güncellemenin ne zaman başlayacağı tartışılmaya başlanmıştı. Samsung içerisinde en güvenilir bilgileri sızdırılan SamMobile sitesinin ortaya çıkardığı yeni belgeler ise bu bekleyişi kısa süre içerisinde hayal kırıklığıyla noktaladı.

Yayınlanan belge bazı Samsung cihazlar için Android 4.4 güncellemesinin hangi zaman diliminde yayınlanacağını gösteriyor. Kısaca değinecek olursak; Galaxy Note II LTE için güncelleme hazır ve her an başlayabilir. Galaxy S III'ün LTE versiyonu ve Galaxy Note 3 Neo için de güncelleme son aşamada ve mayıs ayı içerisinde dağıtımı gerçekleşecek. Ayrıca listede yer alan S4 mini, Galaxy S4 mini LTE, Galaxy Grand 2, Galaxy Mega 5.8 ve Galaxy Mega 6.3 modelleri ise haziran ayı içerisinde Android 4.4.2 KitKat güncellemesine kavuşacak.

1399525543_kitkat-update-status-1.jpg

Samsung halihazırda Galaxy S5 için Android 4.4.3 güncellemesinin test sürecini başlattı. Android 4.4.3'ün test sürecinin başlaması listede yer alan diğer modelleri de etkileyebilir. Zira Güney Koreli üreticinin bazı modelleri direkt Android 4.4.3'e güncellemesi bekleniyor. Bu da güncelleme takvimini bir miktar daha ileri taşıyacaktır.

Listede hayal kırıklığı yaratan model ise Galaxy S III için uluslararası versiyonu oldu. Android ekosisteminin en çok satanlar listesinde iki numarada bulunan Galaxy S III, Android 4.4 güncellemesi almayacak. Sorunun 1GB RAM'den kaynaklandığı sanılıyordu oysa alt bölümde yer alan bir diğer belge sorunun TouchWiz arayüzünde yer alan sistem uygulamalarından kaynaklandığını gösteriyor. Bir başka rapor ise Galaxy S III'ün güncelleme takviminden çıkarılmasının Google'ın bir hayli canını sıktığını ve güncelleme noktasında Samsung'a baskı yaptığını iddia ediyor . Google haliyle 50 milyondan fazla satan bir telefonun en güncel Android sürümüne yükseltilmemesinden rahatsız olacaktır. Üstelik Android 4.4 tanıtıldığında Galaxy S III mobil dünyasında henüz 18 ayını tamamlamamıştı.

Güncelleme ilişkin gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. 

1399526232_s3-dev-report.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.