Mobil

Galaxy S6 ve HTC One M9'da Android Lollipop Kamera 2 API desteği yok!

Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9, Android 5.0 Lollipop ile sunulan Kamera uygulamasının yeni özelliklerini desteklemiyor.

Galaxy S6 ve HTC One M9'da Android Lollipop Kamera 2 API desteği yok!

Son yıllarda, özellikle Android akıllı telefonlar her an her yerde fotoğraf çekimi için en popüler kamera uygulamalarına sahip olabiliyor. Bu alanda da en iyi uygulamalarından biri Google'ın mobil fotoğrafçılık kalitesini iyileştirmeye çalıştığı kamera uygulaması. Şirketin Android 5.0 Lollipop ile sunduğu Android Lollipop kamera 2 yeni API'ler eklenerek birçok özelliğe kavuştu. Ancak gelen haberlere göre bu yeni özellikleri Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, HTC One M9 ve diğer yeni akıllı telefon modellerinin bazılarının Google tarafından uygulanan yeni özelliklerden bazılarını desteklemediği öğrenildi.

SpectraStudy firması uzmanı  Google'ın yeni kamera uygulamasında bulunan yeni API'lerin henüz birçok cihazı desteklemediğini ancak Samsung'un önemli ölçüde kameranın kullanıcı arabirimini basitleştirmeye yönelik iyileştirmeleri yapmış durumda. Ama bu diğer özelliklerini desteklediği anlamına gelmiyor.

1426675960_img20150318123434.jpg

Örneğin, Samsung Galaxy S6 ve S6 Galaxy Edge'de DNG formatında fotoğraf çekmek mümkün değil ve deklanşör hızı ayarına erişiminiz yok. Ayrıca RGB sensörü, pozlama süresi, manuel beyaz dengesi gibi hiçbir manuel ayara kullanıcı ulaşamıyor. Öte yandan 2015 amiral gemisi modellerden HTC One M9 dahil, Android 5.0 Lollipop sürümüne sahip cihazların diğer işlevleri desteklemediği belirtiliyor. 

1426675976_img20150318123619.jpg

Diğer taraftan Nexus 5 veya Nexus 6'ya sahipseniz bu cihazlarda deklanşör hızı, manuel pozlama süresini ayarlama, orijinal kalitede fotoğraf ve çok daha fazlası yeni özellikleri kullanabilirsiniz demektir.

Eğer Samsung, HTC ya da (Google hariç) başka bir firmanın yeni akıllı telefonlarından birini satın almayı düşünüyorsanız o zaman üçüncü parti bir kamera uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Aksi halde Google yeni API'lerini eklediği özellikleri kullanabilmek için almak için Google'ın üreticiler sunacağı bir güncellemeyi beklemek zorundasınız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.