Mobil

Galaxy S6 ve iPhone 6'nın parmak izi okuma performansını karşılaştırdık

Hangi parmak okuyucu daha iyi?

Galaxy S6 ve iPhone 6'nın parmak izi okuma performansını karşılaştırdık

Samsung Galaxy S6 ile ilgili incelemelerimiz tam gaz devam ediyor. Şimdi sırada parmak izi okuma sensörü var. Parmak izi okuma teknolojisini ilk kez Motorola telefonlarında kullanmaya başlamıştı. Yüzey taraması yapan bu teknoloji is asla kusursuz çalışmıyordu. Apple iPhone 5S'te parmak izi okuma teknolojisini kullandı ama tek bir farkla. 

Apple yüzey taraması yerine alan taraması alanında faaliyet gösteren sensör şirketini satın aldı ve geliştirdiği yazılımla birlikte bu donanımı kulalnıcıların beğenisine sundu. 

Samsung'ta boş durmadı ve telefonlarında parmak izi okuma teknolojine yer vermeye başladı. Geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu Galaxy S5 ve Galaxy Note 4'te paramak izi okuma sensörü kullanan Samsung bu noktada rakibinin oldukça gerisinde kalmaktaydı. 

Samsung, Apple gibi alan taraması yapan bir sensör yerine kesitten yüzey taraması yapan bir sensör kullanmış ve bu durum normal hayatta asla yapmayacağımız parmağınızı home tuşundan aşağıya doğru kaydırma hareketine sebep olmuştu. Parmak izini okutmak için ekstradan bir sarfiyat harcamayan birçok Galaxy Note 4 ve Galaxy S5 kullanıcısı tanıyorum.

1429698613_tips-and-tricks-note-4.jpg

Samsung, Galaxy S6 ile birlikte kesitten yüzey taraması yerine; Apple gibi alan tarama sensörü kullanmaya başladı.

Peki, bu yeni sensörün performansı nasıl?

Bunu yaptığımız testte aşağıdan kendi gözlerinizle görmenizi istedik. Aynı parmağın okunma yapılarak fark oluşmaması için de 2 farklı videoyu sizler için hazırladık. İşte önce iPhone 6 parmak izi okuma sensörü performansı hemen ardından da Galaxy S6 parmak izi okuma sensörü performansı.

iPhone 6 parmak izi okuma testi

Galaxy S6 parmak izi okuma testi

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.