Mobil

Galaxy S6 ve S6 Edge'in pil ömrünü uzatmak için 13 öneri

Galaxy S6 ve S6 Edge pil ömrünü uzatmak için 13 öneri

Galaxy S6 ve S6 Edge'in pil ömrünü uzatmak için 13 öneri

Galaxy S6 ve S6 Edge getirdiği donanımsal özellikleriyle bu yılın en gözde telefonları oldu diyebiliriz. Hem işlemcisi hem de getirdiği bellek teknolojisi açısında farklılık getiren Galaxy S6 ve S6 Edge hatırı sayılır bir batarya ömrüne sahip. Galaxy S6 2.550 mAh Galaxy S6 Edge ise 2600 mAh pil gücünde.

Samsung’un en yeni amiral gemisi modellerinin pil performansından daha verimli faydalanmak için neler yapabiliriz? Bu haberimizde Galaxy S6 ve S6 Edge’nin pil ömrünü uzatmak için 13 öneriyi okuyabilirsiniz.

1.Otomatik ekran parlaklığını açın.

Pil verimliliği noktasında bugüne kadar yapılan en kolay ve en etkili yol ekran parlaklığını otomatik yapmaktır. Otomatik ekran parlaklığı çevreye bağlı olarak en verimli ekran parlaklığına ulaşır ve pil tasarrufuna önemli ölçüde katkıda bulunur.

1436698726_1.jpg

2. Akıllı bekletme özelliğini kapatın.

Akıllı bekletme özelliği ile ekrana baktığınız sürece telefonunuz açık kalacak ve pil tüketimini olumsuz etkileyecektir. Eğer telefonunuzda gazete ve uzun makaleler okuyorsanız, bu özellik nedeniyle ekranınız zaman aşımına uğramayacak.


1436698731_2.jpg

3.Beyaz arka plan kullanmaktan çekinin.

Super AMOLED ekranların arka planında kullanılan beyaz renk şarj tüketimini hızlandırmaktadır. Bunu yerine daha gri ya da siyaha yakın tonlar kullanmak telefonunuzun pil süresine katkıda bulunur.


1436698736_3.jpg

4.Renkli ve canlı duvar kâğıtları kullanmaktan kaçının.

Arka plandan bahsetmişken telefonunuzda kullandığınız canlı duvar kâğıtları ve animasyonlar pil gücünü önemli ölçüde tüketmekte. Duvar kağıdı seçimini daha sade ve renk sayısının az olduğu resimler kullanabilirsiniz.


1436698743_4.jpg

5. Negatif renkler özelliğini açabilirsiniz.

Galaxy S6 ve S6 Edge’in pil ömrünü artırmak için “Negatif renkler” özelliğini de kullanabilirsiniz. Ayarlar > Erişebilirlik altından ulaşabileceğiniz seçenek ile telefonunuz siyah ağırlıklı renklere bürünecektir. Siyah ve koyu renklerin AMOLED ekranda pil verimliliği sağladığını yeri gelmişken bir kez daha hatırlatalım.
1436698747_5.jpg

6.Temanızı değiştirin.

Tema konusunda en zengin modeller Galaxy S6 ve S6 Edge diyebiliriz. Samsung Tema store’da tema meraklılarına özel tasarımcılar tarafından oluşturulan farklı tarzda ve türlerde temalara ulaşabilirsiniz. Tema seçiminde yine siyah tonlara yakın bir renk seçiminde bulunursanız telefonunuz pilinizi tasarruflu bir şekilde kullanımını sağlar.


1436698752_6.jpg

7.Gri tonlama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Samsung eski gri tonlama özelliğine geri döndü. Eğer telefonunuzda sadece okuma yapacaksanız bu özelliği açıp pil tüketimini en aza indirebilirsiniz. Telefonunuzda erişebilirlik>vizyon>gri tonlama adımlarını izleyerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.


1436698757_7.jpg

8.Güç tasarrufu modunu etkin edin.

Güç tasarrufu modu telefonunuzun bazı özelliklerini kapatarak, onu daha sınırlı özellikleriyle kullanmanızı sağlar. Bu özellik titreşim bildirimi, ekran parlaklığı, LED ışıkları ve ekran zaman aşımı süresini kısarak pil tüketimini minimum düzeye indirir.


1436698763_8.jpg

9. Jest ve hareketler özelliğini devre dışı dırakın

Daha önceki Galaxy S serisi birçok telefonda olduğu gibi Galaxy S6 ve S6 Edge’de de jest ve hareketlerle bazı kontroller sağlanabiliyor. Ancak bu kontroller az miktarda da olsa pili etkileyen özelliklerin başında geliyor. Eğer kullanmadığını bir işlevse, Ayarlar menüsünden jest ve hareket kontrolleri özelliğini kapatarak pil süresine katkıda bulunabilirsiniz.
1436698767_9.jpg

10. Arka planda çalışan kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

Galaxy S6 ve S6 Edge akıllı telefonunuzda uygulama yöneticisini kullanın. Burada sık kullanmadığınız ve arka planda çalışarak işlemcinizi kullanıp sistem kaynaklarını tüketen bir yazılım varsa kapatın.


1436707903_2015-02-28-06.49.18.png

11. Wakelock Güç Yönetimi sistemi 

Android telefonlarda pil ömrünü uzatmak için telefon boşta beklemeye başlayınca önce ekranı yavaş yavaş karartır en sonunda da kapatır. Biraz daha beklerse işlemciyi de kapatır. WakeLock(Uyandırma Kilit) Güç Yönetim sisteminin sağladığı bir servistir. Bu servis sayesinde telefonda yüklü olan programlar hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmek adına telefona “lütfen işlemciyi kapatma”, “gps’i kapatma”, “ekranı kapatma” gibi mesajlar gönderebilirler. Bir programın uyandırma kilidi oluşturması ve açık bırakması telefonun pil tüketimini ciddi şekilde etkileyebilir. Bunun için Galaxy S6 ve S6 Edge akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamaları iyi seçmeli ve uygulamanın neler yapabileceğini ve sağlayacağınız izinleri iyi bilmeniz gerekecek.


1436698777_11.jpg

12. Kullanmadığınız ağları kapatın.

Galaxy S6 ve S6 Edge’de Wi-Fi’yi kapatsanız dahi telefonunuz ağ bulmak için sürekli tarama yapacaktır. Bu tarafa ekstra güç tüketimi anlamına gelir. Bunu kapatmak için Ayarlar>Wi-Fi>Diğer adımları izleyerek pili daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.
1436698781_12.jpg

13. Flipboard Brifing sık kullanmadığınız bir program ise kapatın.

Flipboard Brifing, Galaxy S6 ve S6 Edge’de ön yüklü olan bir ana ekran haber uygulamasıdır. Uygulamanın beslenebilmesi için sürekli güncellenmesi gerekir ki, bu da daha fazla pil tüketimi anlamına geliyor. Eğer sık kullanmadığını bir uygulama ise Flipboard Brifing’i kapatarak pil verimliliği sağlayabilirsiniz.
1436698787_13.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.