Mobil

Galaxy S6'nın merakla beklenen pil testi sonucu yayınlandı

Sektörün en hızlı şarj olan akıllı telefon Galaxy S6 beklenen daha iyi bir pil performansı ortaya koyuyor.

Galaxy S6'nın merakla beklenen pil testi sonucu yayınlandı

6.8mm kalınlıkla mobil dünyasının en ince akıllı telefonlarından biri olan Galaxy S6’nın kasasına devasa bir pil yerleştirmek pek de mümkün değildi. Zaten Samsung da telefona2.550 mAh kapasiteye sahip bir pil monte etti ve şirket Galaxy S serisinde kağıt üzerinde ilk defa pil kapasitesinde geriye doğru bir adım attı.

Kullanıcılar, Galaxy S6’nın pil kapasitesini ilk duyduklarından olumsuz tepkiler verse de, ilk pil testi sonuçları Galaxy S6’nın 2.800 mAh pil kapasiteli Galaxy S5’e yakın sonuçlar elde ettiğini gösteriyor. Galaxy S6 en güvenilir pil testlerine imza atan PhoneArena sitesine göre 7 saat 14 dakika pil süresi sundu. Galaxy S5 ise daha önce yapılan testte 7 saat 48 dakikalık pil süresi sunmuştu. Galaxy S6’dan sadece 50 mAh daha yüksek pil barındıran Galaxy S6 Edge ise pil testinde Galaxy S5’i geride bırakmayı başarıyor. 

Samsung pil kapasitesinde geri doğru gitmesine ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanmasına rağmen 14nm FinFET teknolojisine sahip sekiz çekirdekli Exynos işlemci ve yeniden optimize ettiği yazılımla pil süresini Galaxy S5’e yakın (Galaxy S6 Edge'de daha iyi bir netice) bir sürede tutmayı başarmış görünüyor. 

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge bir numaralı rakipleri iPhone 6’yı da geride bırakmayı başarırken, iPhone 6 Plus’tan da iyi bir netice elde etmeyi başardılar. Samsung’un yeni telefonları ayrıca daha yüksek kapasiteli piller barındıran HTC One M9 ve LG G3’ü de geçmeyi başarıyor.

Pil sürelerinde beklenen daha iyi neticeler ortaya koyan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge şarj süresi karşılaştırmasında da rakiplerinden bir hayli iyi görünüyor. Ultra hızlı şarj özelliğine sahip ve 10 dakakalık şarjla 4 saatlik kullanım olanağı sunan (Samsung'un iddiası) Galaxy S6 tam doluma 78 dakika gibi kısa bir sürede erişiyor. Galaxy S6 Edge ise 83 dakika tam şarj oluyor. 

Mobil üreticiler yavaş yavaş amiral gemisi telefonları kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Xperia Z3 9 saat 29 dakikalık kullanım süresiyle hala en iyi pil süresini sunan telefon olarak göze çarpıyor. Ancak dikkatlerden kaçmayan bir nokta var ki, Xperia Z3 aynı zamanda en uzun sürede şarj olan telefonlar arasında yer alıyor. 

1427390857_22.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.