En yaygın modellerden bir tanesi kapaklı telefonlardı. Bu telefonlar tek elle kullanabilme özelliği ile ön plana çıkıyordu. Yani küçük olmaları firmalar için bir başarı şeklinde görülüyordu. Kapak açıldığında gelen aramanın cevaplanması, kapak kapatıldığında ise aramanın kapatılması güzel bir detaydı.

En yaygın ikinci tür QWERTY yani tam boy klavyeye sahip modellerdi. BlackBerry ve Nokia E serisinde bu yapıyı bolca gördük. Çok mesaj yazanlar için bu önemli bir özellikti. Son dönemlerde BlackBerry, Priv modeliyle QWERTY klavyeleri tekrar gündeme getirdi.

Türkiye’de en çok sayan telefonlardan biri bu olabilir. Aşağıdaki görsel Samsung E250’ye ait. Kızaklı telefonlarda Nokia ve Samsung başı çekiyordu. Üst gövdeyi iterek ulaşabildiğiniz klavye olduka pratik bir kullanım şekliydi. En az kapaklı telefonlar kadar popüler oldu.

Nokia ve HTC markaları bu konsepti uygulayan popüler markalardan oldu. Kızaklı telefonlar gibi ancak yandan açılan klavye, ekranı yatay şekilde kullanmayı sağlıyordu. Bu modellerin gelişmeye başladığı sırada ilk iPhone modelinin çıkması, dengeleri büyük ölçüde değiştirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.