Genç teknoloji kullanıcıları, telefonlarını daha sık değiştiriyor

Akıllı telefon kullanıcıları arasında yapılan bir araştırma, kimin telefonunu daha sık değiştirdiğini ortaya çıkarttı.

Genç teknoloji kullanıcıları, telefonlarını daha sık değiştiriyor

Akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İletişim ve günlük işler için 7'den 70'e kadar her yaştan insan bu cihazlara bağımlıdır. Bu doğrultuda, birçoğumuz her 1-2 yılda bir yeni bir akıllı telefon satın alıyoruz. Akıllı telefonlar son birkaç yılda neredeyse her segmentte oldukça başarılı oldular ve eski ve yeni modeller arasındaki farklar daha önce hiç olmadığı kadar küçük. Bunu bile bile birçok kişi hala telefonlarını sık sık değiştiriyor, genç kullanıcılar ise daha hızlı bir şekilde yeni modellere yükseltiyorlar.

Genç Apple kullanıcıları yaşlı müşterilere göre iPhone'larını daha sık yükseltiyorlar Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından yapılan son bir araştırmaya göre, Apple kullanıcıları arasında gençler, yaşlı müşterilere göre daha sık yeni modellere yükseltiyorlar.

Genç teknoloji kullanıcıları, telefonlarını daha sık değiştiriyor

Örneğin, 18 ila 24 yaş arasındaki kullanıcıların %45'i önceki telefonunu iki yıldan az bir süre kullanmıştı, bu oran 65 yaş ve üstü kişilerdeki oranın üç katından fazla. 65 yaş ve üstü müşterilerin %65'i önceki telefonunu en az üç yıl boyunca kullandı, bu oran 18 ila 24 yaş grubundakilere kıyasla daha fazla.

CIRP'nin çalışması ayrıca 18 ila 54 yaş arası tüketicilerin %40 ila %45'inin iki yaşından daha genç bir telefondan vazgeçtiğini ve 55 yaş ve üzeri tüketicilerin %21 ila %27'sinin üç yıl veya daha uzun süre kullandığı bir telefonu bıraktığını buldu. Aslında bu durum çok da şaşırtıcı değil. Genç insanların, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında her gün milyonlarca insanın tüketim ve içerik üretimi yapması nedeniyle akıllı telefonlarına daha fazla zaman ayırdığı bilinmektedir.