Gerçekler ortaya çıkınca Google itiraf etmek zorunda kaldı!

Google, Pixel 8 serisinin Gemini Nano teknolojisini desteklemeyeceğini doğruladı. Bu karar, cihazın bağlantı özellikleri konusunda yeni bir yaklaşımı işaret ediyor.

Gerçekler ortaya çıkınca Google itiraf etmek zorunda kaldı!

Google'ın yeni çıkan Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modelleri arasında donanımsal olarak çok az bir fark varken, RAM kapasitesi ön plana çıkıyor. Ancak Google, Pixel 8 kullanıcılarını üzecek bir haberle karşı karşıya. Şirket, Pixel 8'in, geçtiğimiz Aralık ayında duyurulan en küçük yapay zeka modeli Gemini Nano'yu desteklemeyeceğini açıkladı. Bu durum, bu özellikten faydalanmayı uman Pixel 8 sahipleri için hayal kırıklığı yaratıyor.

Google, Pixel 8'in Gemini Nano'yu desteklememe sebebini cihazın donanım sınırlamalarına bağlıyor. Ancak bu sınırlamaların detaylarına girilmiyor. Bilinen tek fark, Pixel 8'in 8GB RAM ile gelirken, Pixel 8 Pro'nun 12GB RAM'e sahip olması. Bu, Pixel 8 ve 8 Pro arasındaki farkı daha da belirginleştiriyor. Eğer Pixel 8 serisinden bir telefon almayı düşünüyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanız önemli.

Gerçekler ortaya çıkınca Google itiraf etmek zorunda kaldı!

Ayrıca Google, Gemini Nano'nun daha fazla üst segment cihaza uyumluluğunu genişletmek için çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. Yakın zamanda, yonga seti üreticisi MediaTek de, Gemini Nano'yu Dimensity 9300 ve 8300 yonga setlerine optimize etmek için Google ile iş birliği yaptığını duyurdu. Google'ın ayrıca 2025'ten itibaren Gemini'yi Android akıllı telefonlara entegre etme planları da bulunuyor.

Bu gelişmeler, Pixel 8 Pro ve Galaxy S24 serisi gibi cihazlarda zaten kullanımda olan Gemini Nano'nun sunduğu, internet bağlantısı gerektirmeyen Özetleme, Akıllı Yanıtlama ve fotoğrafçılık gibi özelliklerin Pixel 8'de kullanılamayacak olmasını daha da önemli kılıyor. Bu durum, teknoloji tutkunları ve potansiyel alıcılar için satın alma kararlarını etkileyebilecek bir faktör olabilir.