Mobil

GetContact nedir, ne işe yarar?

Son günlerin popüler uygulaması GetContact, kullanıcıların sizi adres defterine nasıl kayıt ettiğinizi gösteriyor. GetContact hakkında merak edilen her şey bu yazıda.

GetContact hakkında her şey!

Bir dönem popüler olan arayan numaranın adres defterine kayıtlı olmasa bile kime ait olduğunu gösteren uygulamalardan farklı olarak bazı yeni uygulamalar kişilerin sizi adres defterine nasıl kayıt ettiğini gösteriyor. İşte bu uygulamalardan biri olan GetContact, yüklendiği telefondaki rehberin tamamına erişim istiyor ve numaralarınızı kendi sunucusuna yüklüyor.

Ana görevi spamdan korumak

Yani sizi başkalarının nasıl kayıt ettiğini göstermesi karşılığında bütün adres defterinizi kendi sunucusuna kopyalayan bir uygulamadan bahsediyoruz. Ancak uygulamanın ana amacının bu olmadığını da belirtelim. GetContact aslında spam aramalardan kurtulmak için geliştirilmiş bir uygulama. Yani sizi arayan banka, tatil köyü, devremülk, emlak satıcısı gibi spam aramalardan korumak için geliştirilen uygulamada bu spam filtresi kullanıcı yorumlarıyla gelişiyor.

GetContact  yükleyen bir kullanıcı kendisine gelen spam aramayı sisteme tanımlayabiliyor. Bu spam numaralar sistem içinde birden fazla olmaya başladığında uygulama bunları spam olarak algılıyor ve uygulamayı yükleyen diğer kullanıcılar Spam Koruma özelliğini aktif edince bu tarz aramalar da bu kullanıcı tarafından engellenmeye başlıyor. Birçok benzerinde de bulunan bu özellik GetContact'ın ana özelliği.

GetContact nedir, ne işe yarar? - Resim : 1

Asıl ilgi çeken özelliği Keşfet

Ancak uygulamanın Türkler tarafından popüler olan bir diğer özelliği ise Keşfet başlığı altında yer alıyor. Keşfet menüsünde ise arkadaşlarınızın rehberinde nasıl yer aldığınızı görebiliyorsunuz.

Hem iOS hem Android uygulaması olan ve menşei bilinmeyen uygulama 2015 yılında kullanıma sunuldu. Bugüne kadar 4 milyarın üzerinde numarayı veri bankasına aktardığını iddia eden uygulama (resmi sitesinde bir sayaç da yer alıyor) yüklendiği telefonların rehberlerinde yer alan tüm numaraları kendi veri bankasına kopyalıyor. Zaten uygulamanın çalışma mantığı da bu numaraları tarayarak gerçekleşiyor.  

Bu tarz uygulamaların kullanıcıların telefon numaralarını topladığını ve bunları nasıl kullanıldığının tam olarak bilinmediğini de ekleyelim. Uygulama ile ilgili detaylı bilgi GetContact resmi internet sitesinde yer alıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.