Mobil

Google açıkladı! Pixel 6 Türkiye'ye gelecek mi?

Google Pixel 6 serisinde sızıntılarla heyecanı yukarıda tutmayı başarıyor. Şimdi de 5 yıl güncelleme alacak olan telefonun çıkacağı ülkeler ortaya çıktı!

Google açıkladı! Pixel 6 Türkiye'ye gelecek mi?

Google Pixel serisi her zaman Android dünyasında heyecanla takip edilen bir seri olmuştur. Çünkü Android'in yaratıcısı ve şu andaki sahibi olan Google'ın kendi mühendislerinin üzerinde uğraştığı bir telefonun Android dünyasındaki en iyi telefon olma özelliğini taşıyacağı düşünülmektedir. Şu ana kadar da bu düşünce pek de boşa çıkmadı.

İlk Pixel telefon ile birlikte Android dünyasında fotoğraf yazılımının önemini ortaya koyan Google sonraki telefonlarda bunu güçlendirdi. Pixel 3 serisindeki Pixel 3a ile birlikte de orta seviye telefonların da muhteşem özelliklere sahip olabileceğini ve çok akıcı olabileceğini kanıtladı. Ardından Pixel 4 ve Pixel 5 dönemlerinde biraz duraksama yaşayan Google bu rehaveti Pixel 6 ile birlikte atmaya çalışacak.


Google Pixel 6 serisinde kendi geliştirdiği özel Tensor işlemcisini kullanacak.

Pixel 6, Google'ın Nexus'tan yıllar sonra, aslında tam 10 yıl sonra Samsung üretimi ilk telefonu olacak ve firmanın da bu telefondan beklentisi çok yüksek. Bunu da sızıntıların yoğunluğundan, telefonun oldukça klas görünümünden, özel geliştirilen işlemciden ve 5 yıl boyunca Android güncellemelerini alacak olmasından anlayabiliyoruz.

Evet Pixel 6 ve Pixel 6 Pro isimli iki farklı telefondan oluşacak olan Pixel 6 serisi tam 5 yıl boyunca büyük Android güncellemelerini alacak. Bu da Android 12 ile çıkacak olan telefonun tahmini olarak Android 17'ye kadar güncelleme alması anlamına geliyor. Her ne kadar iPhone kullanıcıları buna alışık olsalar da Android dünyası için 5 yıllık resmi desteğin bir ilk olacağını belirtmek gerekiyor.

Pixel 6 Serisinin özellikleri

Pixel 6 serisinde ayrıca Whitechapel kod adı ile bilinen, Google'ın kendi tasarladığı Tensor çipi bulunacak. Bu konuda da Google çok fazla bir bilgi vermiyor fakat kendi tasarladığı yonga setinin Android ile tam uyum içinde çalışacağı ve tıpkı Apple A serisi yonga setleri ve iOS sinerjisi gibi bir uyum yakalayacağı ümit ediliyor. Eğer bu gerçekleşirse elbette 5 yıl boyunca Android güncellemesi vermek çok daha rahat bir iş olacaktır.

Telefonların diğer bilinen özellikleri arasında Pixel 6'nın 90 Hz, Pixel 6 Pro'nun 120 Hz ekran akıcılığına sahip olacağı. Pixel 6'da normal ve ultra-geniş açı lenslerinin bulunacağı ve Pixel 6 Pro'da da bu lenslere bir de 4x yakınlaştıma yapabilen bir telefoto lensin ekleneceği biliniyor. Kamera özellikleri olarak Apple ile benzer bir strateji izlendiği görülüyor.

Pixel 6 serisi Türkiye'ye gelecek mi?

Bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan telefonun ilk başta çıkacağı ülkeler de belli oldu. Böylesine büyük beklentilerin olduğu bir cihazın başta sadece 8 ülkede piyasaya sürülecek olması ise tam bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir. Bu ülkeler ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve Tayvan olarak sıralanıyor.

Serinin bu 8 ülkenin dışına çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor fakat eğer Google dünya çapında önemli bir üretici olmayı planlıyorsa Pixel telefon serisini küresel çapta piyasaya sürmesinin tam zamanı çünkü Pixel 6 kesinlikle ilk Pixel telefondan sonraki en heyecan verici telefon olmayı başarıyor.

Yorumlar
Sem
Gelirse hemen alırım. Şimdi Kanada dan getirdiğim Pixel 5 var ve fiyat/kalite olarak son derece memnunum. Özellikle fotoğraf kalitesi 1 numara.
Cevapla
yusuf çukadar
Turkiyeye gelecekmi bu tel
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.