Mobil

Google, Andorid için yeni bir Linux çekirdeği geliştiriyor

Yeni kernel ile sistemin işlemci üzerinde yükü hafifletiliyor.

Google, Andorid için yeni bir Linux çekirdeği geliştiriyor

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Android mevcut durumda mobil dünyasında en fazla tercih edilen işletim sistemlerin başında geliyor. Her yeni güncellemede sistemi daha fazla geliştiren Google, görünüşe bakılırsa yeni bir kernel üzerinden çalışıyor.

Android işletim sisteminin merkezi olarak kabul edilen Linux Kerneli, son olarak Android 4.2.2 güncellemesinde 3.4 sürümüne kavuşmuştu. Google hem sistemdeki güvenlik açıklarını en aza indirgemek hem de işlemci ile yazılım optimizasyonunu en iyi şekilde sağlamak amacıyla Linux Kernel 3.8 sürümünün deneysel olarak çalışmalarına başladı.
1362213377_android-evrimi.png

Telefonlarda konumlandırılan hafıza seçeneklerinde veri akışına olanak sağlayan bellek kanallarının daha hızlı görev üstlenmesi ve sistemde harcanan RAM miktarının en aza indirgenmeye çalışıldığı bildirilirken; yeni kernel ile telefonlarda daha hızlı ve akıcı bir sistem bizlere sunulabilir.

Tegra ve Samsung işlemcilerde depolama kontrollerini destekleyen ve performans artışı sağlayan kodlar içerdiği bildirilen yeni kernel sürümü, mayıs ayında gerçekleşecek Google I/O konferansında Android 5.0 Key Lime Pie ile karşımıza çıkabilir.

Yorumlar
ss
RAM olayını çözmeleri iyi olur
Cevapla
Misafir
rama olayı çözülürse note 2 ve s3 biraz daha rahatlar
Cevapla
Misafir
Google böyle birşey istesede yapamaz. Çünkü Kernel'in %95'i açık kaynak kodlu. Ve genel lisanslama sistemine tabi. Ancak kendisi yeniden 0 Kernel yazarsa yeni bir işletim sistemi olur sadece.
Cevapla
Misafir
Umarım, Google bir gün kendi kernelini yazıp, linux ve özgür yazılımı terketme yolunu seçmez. Rakibi bu yöntemle ( Bsd için benzer bir yolu apple uygulamıştı). iOS bu kadar başarılı olmuşken Google da benzer nir şeytanlığı düşünüyor mudur acaba? Gerçi "Don't be evil" diyorlar ama ..
Cevapla
Google bir dur... Yıllardır beklediğim, Linuxa değmesi gereken sihirli el Google dı. Linux hakettiği yeri google ile buldu ve bulacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.