Mobil

Google Android için büyük bir adım atıyor! iOS out olacak!

Google, geliştiricilerin çeşitli cihazlar arasında bir şekilde bağlanan Android uygulamaları oluşturmasını kolaylaştırmaya çalışıyor.

Google Android için büyük bir adım atıyor! iOS out olacak!

Bir blog gönderisinde Google, geliştiricilerin uygulamalarının Android cihazlarda ve nihayetinde Android olmayan telefonlarda, tabletlerde, TV'lerde, arabalarda iyi oynamasını sağlamak için ihtiyaç duydukları araçları içeren yeni bir cihazlar arası yazılım geliştirme kitini (SDK) piyasaya sürdüğünü açıkladı.

SDK’nın geliştiricilerin uygulamalarıyla üç önemli şey yapmasına izin vermesi gerekiyor: yakındaki cihazları keşfetme, cihazlar arasında güvenli bağlantılar kurma ve bir uygulamanın deneyimini birden fazla cihazda barındırma. Google'a göre, cihazlar arası SDK, çoklu cihaz bağlantısı sağlamak için Wi-Fi, Bluetooth ve ultra geniş bant kullanıyor.

Google Android için büyük bir adım atıyor! iOS out olacak!

Google, cihazlar arası SDK için çeşitli kullanım örneklerini dokümantasyon sayfasında açıkladı ve  bunlar birçok senaryoda kullanışlı olabilir gibi görünüyor. Örneğin, bir grup yemek siparişi oluştururken, ayrı cihazlarda birden fazla kullanıcının bir menüden öğeleri seçmesine izin vererek telefonunuzu odanın içinde gezdirmekten sizi kurtarabilir. Ayrıca, telefonunuzdan tablete geçiş yaparken bir makalede kaldığınız yerden devam etmenize ve hatta bir arabadaki yolcuların aracın navigasyon sistemiyle belirli bir harita konumunu paylaşmasına izin verebilir.

Bu Android'deki kullanıcıların Chromebook'lara ve diğer Android'lere dosya aktarmalarını sağlayan Nearby Share'in bir uzantısı gibi görünüyor. Nisan ayında, Esper'den Mishaal Rahman, Google'da oturum açtığınız cihazlar arasında dosyaları hızla paylaşmanıza olanak tanıyan bir Yakınlarda Paylaş güncellemesini fark etmişti. Google ayrıca bir CES 2022 açılış konuşmasında, Yakınlarda Paylaşımı bu yıl daha sonra Windows cihazlarına getireceğini söyledi.

Cihazlar arası araç seti şu anda geliştirici önizlemesinde mevcut ve şimdilik yalnızca Android telefonlar ve tabletlerle çalışıyor. Google, desteği iOS ve Windows dahil olmak üzere "diğer Android yüzeylerine ve Android olmayan işletim sistemlerine" genişletmek istiyor, ancak bunun ne zaman olacağına dair bir haber yok.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.