Mobil

Google, Android L'nin geliştirici önizleme sürümünü duyurdu

Merakla beklenen yeni Android sürümü beraberinde birçok yeniliği getiriyor.


Google I/ O etkinliğinde merakla beklenen yeni Android sürümü tanıtıldı. Sundar Pichai liderliğinde tanıtılan yeni sürüm Android L olarak isimlendirildi. Bu isimlendirmeyle Google'ın artık geleneksel hale gelen tatlı isimleri kullanımına da son verdiğini görüyoruz. Yine de şu hatırlatmayı yapalım; Android L henüz bir önizleme sürümü ve resmi güncelleme duyurulduğunda Google yeni Android sürümünü Lollipop olarak adlandırabilir. 

Android L'nin tanıtılan önizleme sürümünün kaynak kodları yarından itibaren geliştiriciler dağıtılacak. Uygulamaların optimize edilmesi sürecinin büyük oranda tamamlanmasının ardından resmi güncellemenin dağıtımı başlayacak, ancak Google'ın bu noktada net bir tarih vermediğini belirtelim. İlk olarak Nexus 5 ve Nexus 7'nin Android L fabrika imaj dosyaları yayınlanacak.

1403725898_5.jpg

Android L'de dikkat çeken ilk gelişme tasarımda karşımıza çıkıyor. Material Design adı verilen bir anlayışın benimsendiği arayüzde daha renkli temaların bizleri karşıladığını görüyoruz. Daha yumuşak geçişlerin sağlandığı arayüz, animasyonlarla dikkat çeken bir görünüm sunuyor. Daha pürüzsüz geçişlerin sağlandığı Android L'den dikkat çeken bir diğer gelişme ise 64-bit desteğinin sisteme dahil edilmesi oldu. 64-bit desteği sayesinde performans artışına ek olarak daha iyi bellek kullanımı sağlanacak.

1403725730_3.jpg

Google'ın Android 4.4 KitKat sürümünde yer verdiği ART sanal motoru, yeni sürümde varsayılan hale geliyor. ARM, x86 ve MIPS mimarileriyle uyumlu olan ART sanal motoru sayesinde uygulamaların daha hızlı çalışması sağlanacak. Yine performans artışı ve geliştirilmiş bellek kullanımı ART sanal motorunun faydaları olacak.

Google'ın Android L'de sunduğu bir diğer önemli yenilik Project Volta oldu. Pil verimliliğini ön planda tutan Google, Android'in aşırı pil tüketimi sorununu da büyük oranda çözüme kavuşturuyor. Pil Tasarruf Modu sayesinde CPU'nun çalışma işlevi kontrol altına alınabiliyor ve bu mod başlatıldığında Nexus 5'te aktif kullanımda (bekleme süresi değil)  90 dakika daha uzun pil süresi sunduğu görüldü.

1403725632_2.jpg

Önemli güvenlik iyileştirmelerinin de yer verildiği yeni Android sürümü, arayüz itibariyle Android 4.0'dan bu yana en büyük değişimi beraberinde getiriyor. Yeni sürümde bildirimler tarafında da önemli gelişmeler sağlanıyor. Bazı bildirimler ana ekran ya da kilit ekran üzerinde görüntülenebilecek. Bildirim seçildiğinde ise direkt uygulamaya yönlendirme yapılacak. Kilit ekrana ilişkin bir görseli bir önceki haberimizde sizlere aktardık. Burada önemli bir değişimin yapıldığını söyleyebiliriz. Kamera kısayolunun yanında artık başlatıcı uygulaması da yer alacak. Kilit açmak için sürükleyeceğimiz simge ise ekranın altına konumlandırılmış.

1403725590_1.jpg

 Android L'de 5.000'nin üzerinde yeni API'yi devreye sokan Google, yeni sürümde Google Fit spor izci deneyimini sunmaya hazırlanıyor. Google Fit, cihazda yer alan sensör sayesinde akıllı saattin ya da diğer fitness takip cihazlarının kaydettiği verileri telefon ya da tabletin ekranına yansıtacak. Nike Fuelband desteklenen cihazların başında geliyor. Adidas, Motorola, LG, Bais, Polar, RunKeeper, HTC ve Intel tarafından geliştirilen cihazlarda Google Fit'i destekleyecek. 


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.