Mobil

Google Android N'in tam adını açıklıyor!

Google birkaç hafta içerisinde yeni Android sürümünün tam adını açıklayacak.


Şu anda Android N olarak bilinen Google’ın son Android sürümünün tam adı birkaç hafta içinde ortaya çıkacak. Google, mobil işletim sisteminin son sürümü için resmi adını açıklayacağını bir tweet ve Google+ üzerinden onayladı.

Eğer hatırlayacak olursak, Mountain View, California merkezli şirket, bu yıl düzenlediği ve yeni Android sürümünü tanıttığı I/O konferansında, isim önerilerini kabul ettiğini açıklamıştı. Ama arama devi bundan öncede adını sonuçlandırmak için online anketler yapıyordu.

Eserleriniz için teşekkür ederiz. Biz birkaç hafta içinde yeni bir ad açıklayacağız! #NameAndroidNhttps://t.co/qLtDZJNe9y

— Android (@Android) 8 Haziran 2016

Bakalım Google yeni Android sürümüne ne isim verecek? Peki siz Android N’in hangi isimle gelmesini isterdiniz?

Eğer Android N sürümünün hangi yeni özelliklerle geleceğini merak ediyorsanız, sonraki sayfalarda ekran görüntüleri ile birlikte inceleyebilirsiniz.

1-Gerçek Çoklu Pencere ve Çoklu Görev Yöneticisi

Eğer iki uygulamayı açar ve açtıktan sonra uygulama başlığına uzun süreli basarak diğer uygulama başlığına bırakırsanız, ekran bölünerek bu iki uygulama ekranda aynı ada görünecek. Ayrıca bir ekrandan diğer ekrana istediğiniz bir şeyi sürükleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bölünen ekranı dikey veya yatay olarak da kullanabilirsiniz. Başka işlemlere geçip tekrar bölünmüş ekrana dönüş yapabilir veya açılan uygulamalardan birini değiştirebilirsiniz.

1457705828_01.jpg


2-Bildirim Sekmesi

Gruplandırılmış bildirimleri bildirim bölmesini genişleterek okuyabilirsiniz. Örneğin bildirim bölmesinde doğrudan bir e-posta mesajı okuyabilirsiniz.

1457709165_02.jpg

3-Bildirim bölmesinden direkt cevap

Bildirim bölmesinde tüm mesaj ve e-postaları okuyabildiğiniz gibi. Yine bildirim bölmesinden bu mesajlara cevap verebilirsiniz. Bunun için sadece aşağı kaydırmanız yeterli.

1457709180_03.jpg


4-Uygulama anahtarı ve genel buton

Android N ile ekrana dokunmadan aktif olan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun için sadece telefonun genel bakış düğmesine çift dokunmanız yeterli. Böylece uygulamanıza kolay bir şekilde geri dönebilirsiniz.

1457709204_04.jpg


5-Daha hızlı Ayarlar seçenekleri

Şimdi bildirim çubuğunu aşağı çekince ayarlar seçeneğindeki hızlı geçiş özelliklerinin farkına varacaksınız. Otomatik döndürme, saat, pil ve diğer yeni kısa yolların yanı sıra tam ekran ayarlar seçeneklerine birçok yeni düzenleme ekleyebilir ve bu sekmeler arasında daha hızlı geçiş yapabilirsiniz. Bu özellikler Andorid N’in tuzu biberi olmuş.

 1457709251_05.jpg


6- Huzurlarınızda Gece Modu

Artık gözünüz yorulmasın diye gece farklı gündüz farklı arka plan eklemenize gerek kalmayacak. Sizin için bunu yapacak bir modu seçebilirsiniz. Geceniz parlak ışıklarla aydınlanacak. Gece modu artık Android N’in ayrılmaz bir parçası olarak sunuluyor.

 1457709336_06.jpg

7-Veri Tasarrufu

Yeni Android N’de gözle görülür bir yenilik daha: yeni Veri Tasarrufu seçeneği. Fatura hesap kesim tarihinizin sonuna yakın ya da küçük bir ön ödemeli veri paketine sahip olanlar için mobil uygulamalar tarafından hücresel veri kullanımını azaltmaya yardımcı olacak bir seçenek. Sistem arka plan veri kullanımını bloklar ve ön planda az veri kullanımını sağlar. Facebook Messenger gibi bazı uygulamalarınızın her zaman bağlı olması için veri Tasarrufu menüsünde istisna ayarlayabilirsiniz.

 1457709413_07.jpg


8-Geliştirilmiş dosya tarayıcısı

Android N’e entegre dosya tarayıcı hala Depolama>Keşfet Menüsü altında bulunuyor ve size daha hızlı yol gösterici ile daha kolay kopyalama seçeneği sunan bir yan menü eklenmiş.

 1457709494_08.jpg


9-Ekran RGB Ayarlama

Android N "sıcak", "soğuk", "Film" veya "Fotoğraf" modları gibi profilleri artık daha şık ve anlaşılabilir ekran renkleri ile ayarlamanıza izin veriyor. RGB ayarlarını Sistem Kullanıcı Arayüzü menüsünde bulabilirsiniz.

 1457709558_09.jpg

10. Ekstra güç verimliliği

Android N’de Marshmallow’dan bildiğimiz Doze modundan farklı olarak tüm arka plan işlemlerini keserek ve ekranı kapatarak pil tasarrufunu sağlıyor. Ama bir alarm çaldığında, WhatsApp gibi sık kullanılan uygulamalardan birinden bir bildirim aldığınızda ya da telefonunuz çaldığında devre dışı kalacak şekilde optimize edilmiştir. Google Project Android N’in arka plan çalışmasını daha ince yapılı ve daha verimli hale getirerek, Android bellek gereksinimlerini azaltmak amacıyla yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yüzden içerik sağlayıcıların tepkisini üzerine çekecek gibi görünüyor.

1457709583_10.jpg

11. Geliştirilmiş Java 8 dil desteği

Bu gözle görülür bir değişiklik olmasa da sistem içerisinde gömülü olarak Android N platformu Java 8 dili getiriyor. Android'in Jack derleyicisi şimdi, demirbaş kodu azaltma yardımcı oluyor ve footprint geliştirme süresini düşürüyor. Tabii ki, yeni Java 8 dil özelliklerinden yalnızca bazıları Android N içinde bulunacak.

1457709603_11.jpg

12. Ekran Yakınlaştırma

Android N cihaz ulaşılabilirliğin artırılması ve düşük görme gücüne sahip kullanıcılar için ekranda tüm öğeleri büyütür ya da küçültür. Ekran boyutunu ayarlamak için olanak sağlar.

1457709743_12.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.