Mobil

Google Android telefonlara çentik düzenlemesi getiriyor

Google, kendi işletim sistemi olan Android'e çentik kullanımı konusunda bazı düzenlemeler getireceğini açıkladı.

Google Android telefonlara çentik düzenlemesi getiriyor

Teknoloji firması Google, sahibi olduğu ve günümüzde akıllı telefonların büyük bir çoğunluğunda kullanılan Android işletim sisteminin en yeni sürümü olan Android P'de çentik kullanımına bazı sınırlamalar getirdi. Buna göre Android P'de sadece iki tane çentik kullanılabilecek. Bu kullanılan çentikler sadece üst ve alt kısımda olabilecek. Bunun dışında başka bir yer ve ikiden fazla çentik kullanımı mümkün olmayacak.

Google Android telefonlara çentik düzenlemesi getiriyor


Son yıllarda popüler hale gelen çentikler artık neredeyse endüstri standardı oldu. Essential Phone ile başlayan bu uygulama Apple'ın iPhone X modeli ile popüler hale geldi. Günümüzde Huawei, LG, Xiaomi, Honor gibi Android telefon üreticilerinin neredeyse tamamının çentikli modelleri bulunuyor. Adeta bir çılgınlık haline gelen çentik konusunda Google resmi bir adım attı. Bir açıklama yapan teknoloji devi, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması beklenen Android P işletim sistemi ile çentik kullanım sayısının iki ile sınırlandırılacağını duyurdu. Bugüne kadar birden fazla çentik kullanan Android işletim sistemli bir akıllı telefon bulunmasa da Google bunun önlemini önceden almış oldu.

Çentik ne işe yarıyor?


Çentikler özellikle ön yüzdeki kamera ile algılayıcıların gizlenmesi için ekranda bir alan oluşturması için önemli bir etken. Ancak bazı üreticiler çentikten hoşlanmadığı için kamerayı üst yan yüze almak, açılıp kapanabilir bir mekanizma ile kamerayı gizlemek gibi farklı çözümlere yöneliyor. Yukarıda da yazdığımız gibi bugüne kadar hiçbir üretici birden fazla çentik kullanmadı ama bu önümüzdeki dönemde bu tarz bir kullanım olmayacağı anlamına gelmiyor. Google yaptığı bu hamle ile şimdiden bunun önüne geçmiş oldu.

Öte yandan çentik kullanıma uygulamalar açısından da sorun oluşturuyor ve ekran oranlarının 16:9'dan 19:9'a doğru evrildiği bir dönemde çentik sayısının artması beraberinde farklı sorunları da getireceği için bu tarz bir sınırlama mantıklı görünüyor.

Bu sınırlamaya üreticilerin ne gibi bir tepki vereceği şimdilik net değil. Çentik konusunda rahatsız olan bazı üreticilerin zaten ikinci bir çentik koyma konusunda hevesli olmayacakları açık. Ancak bu konuda oldukça hevesli olan ve her telefonuna çentik koymayı düşünen firmalar için bu sınırlama sorun olabiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.